Balkonik to rozwiązanie dla seniorów i osób cierpiących na zaburzenia ruchu kończyn dolnych, spowodowane chorobą czy wypadkiem. Aby z nich korzystać pacjent musi mieć sprawne ręce.
Reklama
Balkoniki do chodzenia
Balkonik do chodzenia to ogromne wsparcie w codziennym funkcjonowaniu - można ich używać do wstawania, przemieszczania się po domu, a nawet przenoszenia różnych przedmiotów czy posiłków. Często są bowiem wyposażone w specjalne kosze. Te z kółkami umożliwiają nawet samodzielny spacer i zrobienie niedużych sprawunków np. zakupów. Szczególnie pomocne są urządzenia z siedziskiem.
Reklama
Balkonik kroczący
Balkoniki kroczące to rozwiązanie dla osób, które mają problem ze staniem, ale z podpórką poruszają się dość sprawnie. Balkonik, ułatwiający chodzenie, zamiast kółek ma nakładki antypoślizgowe.
Balkonik ambona
Tzw. podpórka ambona to balkonik inwalidzki, który pomaga w pionizacji. Rozwiązanie to służy zarówno seniorom, jak i osobom niepełnosprawnym. Tego typu balkonik ma nie tylko kółka z hamulcami, ale też solidne podłokietniki. Można regulować ich wysokość i dopasować do wzrostu seniora.
Reklama
Balkonik trójkołowy dla aktywnych
Pacjenci szczególnie chwalą sobie balkoniki trójkołowe, zwłaszcza te z dużymi kółkami. Świetnie sprawdzają się podczas poruszania się po niezbyt równych nawierzchniach (chodniki, ulice).
Reklama
Balkonik rehabilitacyjny - cena
Ceny balkoników zaczynają się od ok. 150 złotych. Można je kupić w sklepach ze sprzętem ortopedycznym lub rehabilitacyjnym. Ceny w sklepach internetowych mogą być niższe niż w sklepach stacjonarnych. Kupując przez Internet musimy jednak znać specyfikację produktu, ponieważ przymiarka nie będzie możliwa.
To ceny sprzętu należy wówczas doliczyć też koszt transportu, który przy ewentualnym zwrocie, pokrywa kupujący.
Reklama
Balkonik rehabilitacyjny - refundacja
Możliwe jest uzyskanie refundacji części kosztów poniesionych na zakup balkonika. Aby się o nią ubiegać, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, np. podstawowej opieki zdrowotnej, neurologa czy ortopedy (wizyta w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia).
Po uzyskaniu od lekarza zlecenia na wyrób medyczny należy je potwierdzić w oddziale NFZ (osobiście lub przez inną osobę) lub poprzez skrzynkę elektroniczną).
Dopiero gdy Narodowy Fundusz Zdrowia potwierdzi refundację zlecenia (w przypadku balkoników jest ono bezterminowe), można udać się do sklepu medycznego, ale tylko tego, który ma podpisaną umowę z NFZ.
Reklama
Balkoniki - różnice w jakości i cenie
Balkoniki o tych samych funkcjach mogą znacząco różnić się ceną i jakością. Jak informuje NFZ, jeżeli cena wybranego przez pacjenta wyrobu medycznego jest wyższa niż cena określona limitem, to właśnie pacjent będzie musiał dopłacić różnicę pomiędzy ceną brutto, a kwotą refundacji.
Balkoniki do chodzenia dla najbardziej wymagających pacjentów mogą kosztować nawet ponad 1000 złotych. Zazwyczaj są to łatwo skrętne i lekkie konstrukcje. W dodatku można jest łatwo składać i rozkładać, aby zajmowały w mieszkaniu jak najmniej miejsca.