Reklama
Balsam dla dzieci
Balsam dla dzieci jest kosmetykiem stosowanym w celu nawilżenia i natłuszczenia skóry, zapobiegającym jednocześnie utracie wody znajdującej się w jej komórkach. Używany może być na co dzień, do pielęgnacji tak zwanej skóry suchej, a także w stanach chorobowych, takich jak atopowe zapalenie skóry. Pamiętajmy, że przesuszenie skóry jest u dzieci przypadłością powszechną, co wprost wynika z niedojrzałości organizmu i niepełnego ukształtowania wszystkich jego struktur. Skóra dziecka w pierwszych miesiącach po urodzeniu jest wyjątkowo cienka i pozbawiona niemal całkowicie czynników ochronnych, takich jak płaszcz lipidowy, odpowiedzialny za utrzymanie właściwego nawilżenia. W takiej sytuacji do przesuszenia może dość z najmniejszego nawet powodu.
Wśród czynników ryzyka są:
- źle dobrany płyn do kąpieli,
- zbyt suche powietrze w pomieszczeniu,
- nadmierna ekspozycja na słońce.
Szczególnym przypadkiem jest skóra atopowa. Na tak zwane atopowe zapalenie skóry zapada 15-20 procent dzieci, z czego ogromna większość w wieku niemowlęcym. Czym jest ta choroba i jaką rolę w jej leczeniu spełnia właściwie dobrany balsam dla dzieci?
Balsam dla dzieci dla skóry atopowej
Atopowe zapalenie skóry jest poważną, przewlekłą, nawracającą chorobą o charakterze zapalnym. W przebiegu AZS dochodzi do silnego przesuszenia się skóry, a następnie jej rogowacenia. Mali pacjenci odczuwają w związku z tym silny świąd. Patogeneza choroby nie została dokładnie rozpoznana, wiadomo jednak, że jednym z mechanizmów prowadzących do wyżej opisanych zmian jest reakcja uczuleniowa na różnego typu alergeny. W dużym stopniu podatność zaś na AZS warunkowana jest genetycznie. Oprócz specjalistycznego leczenia, skóra atopowa wymaga codziennej, intensywnej pielęgnacji. Balsam dla dzieci dla skóry atopowej, który jest jednym z podstawowych kosmetyków znajdujących zastosowanie w przypadku AZS, ma zadanie przede wszystkim silenie nawilżać i natłuszczać.
W składzie preparatów stosowanych na AZS znajdziemy takie komponenty, jak:
- ciekła parafina,
- alantoina,
- gliceryna,
- d pantenol,
- niacyniamid, czyli witamina B3,
- masło karite oraz shea,
- trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego.
Tym, czego nie powinno natomiast być w tego typu kosmetykach, są mydła, barwniki, parabeny, sztuczne substancje zapachowe.
Reklama
Balsam dla dzieci do suchej skóry
Balsamy o podobnej lub identycznej formule znajdują zastosowanie nie tylko w pielęgnacji skóry atopowej, ale też zwyczajnie przesuszonej. Działanie silnie nawilżające wykazuje każdy niemal z wyżej wymienionych składników, aczkolwiek często są to zupełnie różne substancje, o odmiennych właściwościach. Przykładowo gliceryna jest humektantem – dzięki tak zwanym właściwościom hydroskopijnym zwiększa możliwość wchłaniania wody z otoczenia, wiąże ją w komórkach skóry i zapobiega jej utracie. Ciekła parafina z kolei tworzy na powierzchni skóry coś na kształt ochronnego płaszcza, który z jednej strony chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi, z drugiej – pozwala zachować wodę i składniki odżywcze wewnątrz komórek. Aczkolwiek należy pamiętać, że parafina, choć w kosmetologii stosowana powszechnie, należy do tych środków, które wzbudzają kontrowersje, jest bowiem pochodną ropy naftowej. Inną substancją czynną, na bazie której zbudowany może być balsam dla dzieci do suchy skóry jest alantoina – ta z kolei jest pochodną kwasu moczowego.
Balsam dla dzieci z mocznikiem
Balsam dla dzieci z mocznikiem lub jego pochodną, alantoiną, to wbrew mało apetycznym i nie do końca trafnym skojarzeniom, jeden z najskuteczniejszych środków do pielęgnacji skóry suchej i atopowej. Mocznik i alantoina, podobnie jak gliceryna, są humektantami, a więc absorbują i wiążą wodę z otoczenia, zatrzymując ją w komórkach skóry. Balsam dla dzieci z mocznikiem stosowany może być do pielęgnacji całego niemal ciała (do twarzy i rąk poleca się krem).
Kosmetyk ten:
- zwiększa przepuszczalność skóry, ułatwia wnikanie wody i innych substancji odżywczych,
- absorbuje i zatrzymuje wodę w skórze,
- złuszcza rogowaciejący naskórek,
- zmniejsza świąd, pieczenie i ból skóry,
- działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie,
- przyspiesza regenerację skóry.
Reklama
Balsam hipoalergiczny dla dzieci
Każdy kosmetyk przeznaczony dla małych użytkowników powinien spełniać najsurowsze kryteria dotyczące nie tylko skutków pożądanych (np. nawilżenie lub natłuszczenie skóry), ale też możliwych efektów ubocznych i niepożądanych, takich jak reakcje alergiczne. Dlatego balsam hipoalergiczny dla dzieci to niemal standard na rynku – standard, który osiągany jest poprzez eliminację większość sztucznych dodatków i dobór wyłącznie sprawdzonych komponentów pochodzenia naturalnego. Pamiętajmy jednak, że pod pojęciem hipoalergiczności mieści się jedynie obniżone ryzyko wystąpienia odczynu uczuleniowe. Żaden kosmetyk nie daje natomiast 100-procentowej gwarancji, iż do takiej reakcji w specyficznych okolicznościach nie dojdzie. Dlatego uważnie obserwujmy skórę dziecka po zastosowaniu najlepszego nawet balsamu, w szczególności jeśli maluch choruje na AZS lub jest alergikiem.
Czytaj też:
- Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
- Alergia na białka