Reklama
Co na rozstępy?
Rozstępy powstają na skutek nadmiernego rozciągania skóry. Wówczas znajdujące się w skórze włókna kolagenowe oraz elastynowe pękają. Oznaką popękanych włókien białkowych są wrzecionowate pasma, nazywane rozstępami.
Rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach, piersiach oraz ramionach, czyli w tych miejscach na ciele, w których skóra rozciąga się najbardziej. Wśród przyczyn powstania rozstępów wymienia się czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, znaczny przyrost tkanki tłuszczowej lub mięśniowej oraz ciążę.
W grupie najwyższego ryzyka pojawienia się na skórze nieestetycznych blizn są zatem kobiety w ciąży, młodzież w okresie pokwitania, osoby z tendencja do otyłości oraz kulturyści. Przede wszystkim dla nich produkowane są różne specyfiki na rozstępy: olejki, maści oraz balsamy.
Jak się pozbyć rozstępów?
Dermatolodzy oraz lekarze medycyny estetycznej podkreślają, że rozstępom lepiej jest zapobiegać niż je leczyć. W pełni uformowane blizny można bowiem usunąć jedynie operacyjnie. Zanim jednak rozstępy przybiorą swój ostateczny kształt, przechodzą kilka faz. Najpierw następuje faza zapalna, w której na skórze pojawiają się wrzecionowate czerwone pasma. Faza zapalna trwa średnio 2-3 miesiące, a w czasie jej trwania pasma zmieniają kolor z czerwonego na fioletowy.
Następna to faza zanikowa, w której rozstępy bledną, a skóra wokół nich zaczyna się marszczyć. W tej fazie rozstępy osiągają swój ostateczny kształt i na usunięcie ich za pomocą balsamu czy olejku będzie za późno. Zatem jak się pozbyć rozstępów bez interwencji chirurga? Istnieje na to sposób. Wystarczy odpowiednio pielęgnować skórę narażoną na rozciąganie – tj. wcierać w nią systematycznie balsam na rozstępy lub inny specyfik.
Reklama
Balsam na rozstępy
Balsam na rozstępy to jeden z najpopularniejszych kosmetyków stosowanych w walce z nieestetycznymi bliznami. O powodzeniu tej walki decyduje przede wszystkim systematyczność w stosowaniu kosmetyku oraz odpowiednio wczesne rozpoczęcie pielęgnacji. Balsam na rozstępy powinno się wcierać w skórę najpóźniej w fazie zapalnej lub jeszcze zanim się ona rozpocznie. Fazę zapalną zwykle zwiastuje charakterystyczne swędzenie skóry towarzyszące jej rozciąganiu. Właśnie wtedy powinno się rozpocząć pielęgnację skóry narażonej na powstanie rozstępów i stosować ją co najmniej do czasu aż rozstępy się ostatecznie uformują.
Balsam na rozstępy w ciąży
Kobiety w ciąży są najbardziej narażone na pojawienie się rozstępów. Skóra na brzuchu w czasie ciąży rozciąga się bowiem tak bardzo, że uniknięcie nieestetycznych blizn w wielu przypadkach graniczy z cudem. Można jednak zminimalizować ryzyko poprzez stosowanie specjalistycznego balsamu na rozstępy w ciąży.
Zaleca się, by balsam wcierać w skórę już w pierwszym trymestrze ciąży, mimo, że faza zapalna rozpoczyna się około 5 miesiąca. W pierwszym trymestrze balsam można wcierać w skórę dwa razy dziennie, natomiast w 2 i 3 najlepiej to robić 3 lub 4 razy na dobę. Pielęgnację należy kontynuować także po porodzie, kiedy rozstępy się uformują, co pomoże dodatkowo je rozjaśnić.
Reklama
Najlepszy balsam na rozstępy
Rozstępy nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, są jednak postrzegane jako defekt estetyczny. Wiele osób wstydzi się swoich rozstępów na tyle mocno, że rozebranie się na plaży stanowi dla nich barierę nie do pokonania. Dlatego warto im przeciwdziałać z pomocą dobrego preparatu. Jak wybrać najlepszy balsam na rozstępy? Patrzmy przede wszystkim na jego skład.
Na liście składników powinny znaleźć się naturalne oleje, masła lub woski, takie jak:
- olej kokosowy,
- olej arganowy,
- olej jojoba,
- olej ze słodkich migdałów,
- olej grejpfrutowy,
- olej makadamia,
- wosk pszczeli,
- masło kakaowe,masło shea.
Tego typu substancje nawilżą i odżywią skórę, a także pomogą w odbudowie włókien kolagenu i elastyny. Balsam na rozstępy powinien zawierać też witaminy, zwłaszcza witaminę A, która stymuluje odnowę naskórka i przywraca skórze elastyczność. Wiele produktów kosmetycznych ma w składzie też hydroksyprolinę, czyli aminokwas, który naturalnie występuje w kolagenie i elastynie, a jego stosowanie ma zapobiegać zrywaniu się włókien kolagenowych i elastynowych w skórze. Ile trzeba zapłacić za dobry balsam na rozstępy? Rozbieżność cenowa jest dość duża. Za kosmetyk zapłacimy od 20 do nawet 200 złotych.
Czytaj: