Basen z kulkami siedliskiem niebezpiecznych zarazków

Ponad tysiąc różnego rodzaju bakterii znaleziono na każdej z piłeczek znajdujących się w basenach dla dzieci. Przede wszystkim wymienić należy: kał, mocz, jaja owsika czy resztki wymiocin. Wyniki badań zostały opublikowane w American Journal of Infection Control.
Dzieci leżące w suchym basenie wśród kolorowych, plastikowych kulek
Źródło: 123RF

Spis treści

Naukowcy z University of North Georgia zbadali sześć basenów z kulkami w gabinetach fizjoterapii w stanie Georgia. Z każdego z nich wyciągnięto 9-15 kulek z różnej głębokości.

Jakie bakterie znaleziono na piłkach basenowych?

Jak podają wyniki badań, na każdej z kulek basenowych znalazły się tysiące bakterii, m.in.:

Co znajduje się w basenach z kulkami?

Jak już wcześniej wspomniano, takie miejsca są siedliskiem m.in.:

  • moczu,
  • kału,
  • resztek wymiocin,
  • brudu.

Niestety baseny z kulkami mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia dzieci. Przyczyną takiego stanu jest przede wszystkim brak odpowiedniego czyszczenia basenów. Są one po brzegi wypełnione plastikowymi kulkami, które w wielu miejscach nie są myte nawet tygodniami, w ten sposób dając możliwość rozwoju groźnych bakterii.

Czy w Polsce baseny z kulkami są kontrolowane?

W Polsce sytuacja jest podobna, ponieważ tego typu miejsca nie są objęte urzędową kontrolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a przepisy nie precyzują procesu mycia, jak i dezynfekcji zabawek. Tak naprawdę częstotliwość mycia takich basenów z kulkami przede wszystkim zależy od woli właściciela. Kontrole odbywają się dopiero po zgłoszeniu interwencji. Wtedy również sprawdza się stan techniczny, jak i sanitarny pomieszczeń.

Cały raport z badań American Journal of Infection Control dostępny jest TUTAJ.

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

17484
Pytanie: Jak budujesz odporność swojego organizmu?

  Pamiętam o aktywności fizycznej

  Stosuje suplementy diety

  Dbam o pełnowartościową dietę

  Nie robię nic

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!