Bez jaj?! Ani rusz!

Starszy niż rok
Czy jajka są na pewno zdrowe? Co dostarczają do organizmu? Czy to prawda, że zawierają cholesterol? I jak najlepiej przygotować jajka? Pisze dietetyk Paulina Owsińska.
 

Pisanki, kraszanki, barwione w sztucznych barwnikach czy naturalnie w łupinach od cebuli, wielkanocne ze święconki czy codzienne z majonezem - wszystkie jaja mają podobne właściwości zdrowotne. „Podobne”, czyli dla naszego organizmu nieocenione. W jaju jest wszystko, co do życia niezbędne, gdyż ono samo jest życiem w pigułce. To z niego potencjalnie ma rozwinąć się kurczątko, kaczątko czy gąsiątko.

Dlaczego zatem niektórzy bezwzględnie ograniczają ich spożycie do trzech tygodniowo i straszą, że ich nadmierna konsumpcja to prosta droga do chorób serca? Sprawa jest skomplikowana.

Z czego składa się jajko?

Jajo składa się głównie z wody, białka i lipidów. I to nie byle jakich! Białko jaja ma najkorzystniejszy skład aminokwasowy spośród wszystkich znanych białek (i zwane jest białkiem wzorcowym), a wśród tłuszczów więcej znajdziemy tych nienasyconych niż nasyconych.

Zobacz: Co się kryje pod skorupką, czyli niezwykłe właściwości jajek

Ilość witamin i składników mineralnych bardzo mocno zależy od paszy, którą karmione są zwierzęta, i pory roku. Niemniej jednak żółtka dostarczają nam witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E i K, a białka – witamin z grupy B. Jeśli chodzi o składniki mineralne, to jaja zaopatrują nas głównie w żelazo i fosfor oraz – w mniejszych ilościach – w wapń, magnez, miedź, cynk, mangan, jod i potas.

Spożycie jajek

Ponadto, aby nowemu życiu nic nie zagrażało, odnajdziemy w jaju również szereg substancji o działaniu przeciwbakteryjnym czy antynowotworowym. Jest ono również całkowicie bezpieczne dla osób dbających o linię – jego wartość kaloryczna oscyluje wokół 75 kilokalorii.

Czytaj też: Sposób na uniknięcie alergii

Skąd zatem wzięło się przekonanie, że jaja trzeba ograniczać, a spożywane w większej ilości spowodują miażdżycę i choroby serca? Odpowiedź jest prosta: wszystkiemu winien jest cholesterol. Tak, to prawda, możemy powiedzieć to głośno: jaja zawierają cholesterol.

Cholesterol, czyli substancję niezbędną do prawidłowego rozwoju organizmu, obecną w każdej żywej komórce, odgrywającą kluczową rolę m.in. w procesach biosyntezy hormonów sterydowych czy witaminy D. Co więcej, produkowanej przez komórki wątroby, jelita i skóry.

Wbrew obiegowym opiniom, cholesterol zawarty w jajach nie przyczynia się do wzrostu poziomu „złego” cholesterolu LDL. Dzieje się tak dlatego, że – jak już zostało to zasygnalizowane – jaja zawierają znaczne ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i lecytynę.

Ta ostatnia ma bardzo korzystne działanie na profil lipidowy naszego organizmu – obniża stężenie zarówno cholesterolu całkowitego, jak i jego frakcji LDL. Ponadto poprawia pamięć i koncentrację. Gdyby tych argumentów było komuś mało, dodam jeszcze, że tylko za 1/3 „złego” cholesterolu w naszym ciele winę ponosi niewłaściwe odżywianie. Resztę zawdzięczamy siedzącemu trybowi życia, paleniu papierosów i nadwadze.

Zobacz też: Dieta jajeczna (odchudzająca) - efekty, zasady i jadłospis

Jedz jajka!

Nad czym zatem jeszcze się zastanawiać? Jaja jeść należy i nie ma co sobie żałować. Najlepiej posłużą organizmowi te na miękko, gdyż są najłatwiej strawne, a ich krótka obróbka termiczna pozwala na zachowanie jak największej ilości witamin. Ważne jest również to, żeby po wyjęciu z wrzątku szybko je schłodzić – zapobiegniemy tym samym powstaniu siarczku żelaza, który uniemożliwia nam przyswojenie żelaza.

Pamiętajmy ponadto, że jajo (nie tylko to wielkanocne) lepiej niż z solą czy majonezem, komponuje się z rzeżuchą, kiełkami i świeżymi ziołami. Tymi prostymi krokami spotęgujemy cudowne właściwości jaj, a nasze ciało na pewno pięknie nam się za takie traktowanie odwdzięczy.

Czytaj też: Wielkanoc w wersji light

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Gdzie najczęściej kupujesz produkty ekologiczne?

  Na targu

  W Internecie

  W supermarkecie

  W sklepie ze zdrową żywnością

  Od lokalnych dostawców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA