Bez nawigacji w podróż ani rusz

Kilka rad, jak korzystać z nawigacji GPS podczas jazdy samochodem.

Planując wyprawy turystyczne robimy to zwykle między innymi w oparciu o opinie znajomych,  przewodniki, mapy, serwisy turystyczne itp.

Android w nawigacji pomoże

Obecnie najpopularniejszy system, stosowany w smartfonach z ekranami dotykowymi. Podstawowa nawigacja w systemie android jest googlemaps, mamy tam widok ulic i dróg, widok z satelity, oraz mapę terenowa -- niezbyt dokładna i przydatna w niższych niż Tarty czy Bieszczady górach. Bez szlaków i punktów użyteczności turystycznej poza miastami, więc mniej użyteczną od innych. Do tej aplikacji można pobrać małe (około 30 km średnicy) obszary map aby korzystać offline. Jeśli nie mamy pobranej mapy system łączy się z internetem i pobiera mapy w czasie rzeczywistym ( co generuje dodatkowe koszty jeśli nie mamy darmowej transmisji czy pakietów danych) Android market udostępnia jednak także inne aplikacje turystyczne wraz z mapami. najciekawsze z nich to według mnie:
 
Osmand - nawigacja bazująca na mapach openstreetmap, opentopomaps, można takie mapy (nawet cały świat) pobrać na kartę pamięci i korzystać z nich w terenie offline - czyli nie łącząc się z internetem. Mapy openstreetmap można przeglądać tutaj , warto wcześniej na tej stronie sprawdzić czy mapa miejsca do którego się udajemy jest dla nas zadowalająca, czy ma dobrą sieć dróg leśnych i punkty POI np schroniska, oznaczenie szczytów, czy wysokości.
 
Kolejną wartą uwagi aplikacją jest Oruxmaps aplikacja pozwala na korzystanie online i offline z map wielu producentów, np openstreetmap czy kalibracji zwykłych map papierowych pożądanego rejonu. Zapisuje także nasze ślady, co ciekawe może także odczytywać tętno z paska tętna BT.
 
Dla bardziej wymagających nawigatorów potrzebujących map papierowych na ekranie androida dostępne są aplikacje Androzic, wymaga jednak wcześniejszego przygotowania map - skanowania i kalibrowania lub przerobienia gotowych na odpowiedni format.
Od tego roku w Polsce pojawił się serwis Trail.pl , który umożliwia zgrywanie i wysyłanie śladów czy ciekawych turystycznie punktów do urządzeń z odbiornikami gps, obecnie w markecie dostępna jest także aplikacja trail.pl (w obecnej chwili jedynie dla Wielkopolski ale będzie rozwijana i obejmie cały kraj) Warto przetestować.
 
Wart uwagi jest także program Opencaching  jest on zintegrowany z polską bazą  jeśli ktoś z was nie zaznał jeszcze poszukiwania skarbów zapraszam na stronę projektu i do testowania programu.
 
Ostatnią aplikacją jest Endomondo, służy ona do dzielenia się swoimi aktywnościami na serwisie społecznościowym Endomondo, można z niej korzystać online – wysyłać na żywo aktywność, lub offline a przesłać ją później. Program może głosowo podawać nam przebyty dystans, proponować rywalizację z innymi użytkownikami, podliczać kalorie, proponować znajomości pod kątem dyscypliny czy regionu.
 

GPS na szlaku wskaże

W czasach obecnych rozwój technologii GPS stwarza możliwości nawigowania bez papierowych map, systemy i urządzenia oferują nawigację drogową, morską, lotniczy i turystyczną. Najbardziej dostępna opcja dla większości konsumentów to telefon komórkowy z odpowiednim systemem operacyjnym. Najpopularniejsze telefony z odbiornikami GPS pracują na systemach takich jak: Android, Windows mobile, IOS, Bada, Symbian, inne umożliwiają zwykle uruchomienie aplikacji Java.
 
Systemy te posiadają własne sklepy (markety) dostępne z poziomu telefonu, zawierające bardzo dużo zarówno darmowych jak i płatnych aplikacji przydatnych w turystyce. Postaram się przedstawić wybrane aplikacje użyteczne w turystyce na niektórych systemach operacyjnych.
 

Mapa ułatwi nam życie

Podstawowym, najstarszym źródłem nawigowania są mapy papierowe. Posługiwanie się nimi wymaga pewnych umiejętności : przeliczania skali - czyli musimy wiedzieć ze np. 1 cm na mapie 1:50 000 oznacza 500 metrów w terenie. kierunkowania mapy - czyli ustawienia jej zawsze ukierunkowanej prawidłowo, południki równolegle do osi północ-południe w czym pomaga kompas lub busola. Trening sprawnego posługiwania się mapą jest czasochłonny i wymaga praktyki, wielki plus dla wszystkich którzy nowe metody nawigacji mogą podeprzeć takimi tradycyjnymi umiejętnościami.Takie umiejętności warto przekazywać dzieciom i doskonalić. Najlepiej wyrabia je bieg na orientacje który jest jedna z dyscyplin najintensywniej obcujących z natura. 
 
 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA