Bezdech senny zaczyna się od chrapania

Nie lekceważ chrapania, bo choć samo w sobie nie jest chorobą, to najczęściej wiąże się z bardzo groźnym w skutkach bezdechem sennym. Nieleczony bezdech może prowadzić do dolegliwości kardiologicznych, w tym nawet do zawału serca, udaru mózgu czy śmierci.
Chrapanie w łóżku
Źródło: 123RF

Spis treści

Szacuje się, że z powodu obturacyjnego bezdechu sennego cierpi w Polsce 24 procent dorosłych mężczyzn i 9 procent kobiet. Niestety wielu pacjentów jest nieświadomych swojej choroby, bo choć zdają sobie sprawę z chrapania, to niewielu wie, że ich zdrowie i życie jest zagrożone. Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Centrum Medycznego MML wynika, że co trzeci Polak nie ma świadomości, że chrapanie da się leczyć, a co piąty uważa je za przypadłość, której nie da się zlikwidować.

Jak powstaje bezdech senny?

Chrapiemy, bo podczas snu tkanki gardła tracą napięcie i dotykają nasady języka. Powstaje w ten sposób mała szczelina, która pozwala normalnie oddychać. Gdy jednak drogi oddechowe mają zmniejszoną drożność, śpiący ma trudności z nabraniem powietrza do płuc. Pojawia się wtedy bezdech senny, czyli brak przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe.

Bezdech występuje głównie u osób, które mają skrzywioną przegrodę nosową, wydłużone, wiotkie podniebienie miękkie, powiększone migdałki, przerośnięty języczek lub inne nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych.

Statystycznie częściej z powodu bezdechu sennego cierpią mężczyźni niż kobiety. Dolegliwość nasila się głównie u starszych osób, u których mięśnie stają się coraz bardziej wiotkie. Lekarze zaobserwowali też kilka innych czynników, przy których wrasta ryzyko bezdechu:

  1. Otyłość i nadwaga
  2. Palenie tytoniu
  3. Obwód szyi powyżej 43 cm u mężczyzn i powyżej 40 cm u kobiet
  4. Zmiany anatomiczne górnych dróg oddechowych
  5. Deformacje budowy twarzoczaszki uwarunkowane genetycznie, np. niedorozwój żuchwy i pourazowe
  6. Nadużywanie alkoholu. Alkohol pity przed snem zmniejsza napięcie mięśni gardła
  7. Wiek, mężczyźni powyżej 35.-40. r.ż. kobiety po menopauzie
  8. Leki uspokajające i nasenne
  9. Niedoczynność tarczycy

Skutki bezdechu sennego

Bezdech senny jest groźny, bo negatywnie wpływa na wszystkie układy organizmu, a szczególnie niekorzystnie na układ krążenia. Podczas trwania pojedynczego bezdechu we krwi dochodzi do nagłego spadku ilości tlenu i wzrostu poziomu dwutlenku węgla. Pacjenci z bezdechem nie przechodzą fazy snu głębokiego, co sprawia, że ich ciśnienie tętnicze nie obniża się. Właśnie dlatego połowa chrapiących cierpi na nadciśnienie tętnicze. U pacjentów z ciężką postacią bezdechu sennego ryzyko wystąpienia migotania przedsionków jest aż 4-krotnie wyższe w porównaniu z tymi, którzy śpią prawidłowo. Dzieje się tak, bo pacjenci cierpiących na bezdech senny mają przerwy w oddychaniu trwające kilkadziesiąt sekund. W klatce piersiowej zwiększa się wtedy ciśnienie krwi, które powoduje przeciążenie mięśnia sercowego. Nieleczony bezdech może prowadzić do przerostu lewej komory i lewego przedsionka, a w efekcie do arytmii.

Bezdech jest bardzo groźny dla kierowców zawodowych, bo oprócz problemów kardiologicznych sprawia, że śpiący nie wypoczywa tak jak powinien, bo omijana jest faza głębokiego snu, a organizm jest niedotleniony. Z badań wynika, że obturacyjny bezdech jest jedną z głównych przyczyn wypadków samochodowych.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij