Bezpieczna zabawka dla malucha pod choinkę

Bezpieczna zabawka dla malucha pod choinkę
Starszy niż rok
Zanim zdecydujesz, jaką zabawkę kupić swojemu dziecku, oceń ją pod względem potencjalnego zagrożenia. Spójrz na nią jak na przedmiot, którym może ono zrobić sobie krzywdę. Groźne są zwłaszcza twarde lub ostre krawędzi zabawek, mogące spowodować uraz, oraz zbyt drobne elementy, które maluch może włożyć do buzi i zadławić się nimi.
 

Zabawki to część dzieciństwa. Każdy z nas, dorosłych, pamięta swoje ulubione zabawki, potrafi opisać te, które kochał najbardziej. Dziś w sklepach półki uginają się od różnorodnych zabawek. Zwłaszcza przed Mikołajkami i Bożym Narodzeniem staramy się, aby nasze dzieci i wnuki otrzymały to, co najlepsze i najpiękniejsze. Niestety, nie wszystkie zabawki są bezpieczne i odpowiednie dla małego dziecka. A kryterium bezpieczeństwa, choćby zabawka była nie wiadomo jak atrakcyjna, zawsze musi być przez nas stawiane na pierwszym miejscu.

Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka?

1. Zabawka musi być dostosowana do wieku malucha. Każda zabawka posiada na etykietce informację dla jakiego przedziału wiekowego jest przeznaczona. Nie lekceważ tych informacji. Unikaj nie opisanych zabawek. Pamiętaj także, że małe dziecko nie powinno bawić się zabawkami starszego rodzeństwa, ponieważ mogą być dla niego niebezpieczne.

2. Sprawdź, czy zabawka jest dostosowana do poziomu rozwoju dziecka. Dziecko powinno rozumieć, jak daną zabawką można się bawić.

3. Unikaj zabawek z ostrymi zakończeniami lub krawędziami, jeśli dziecko nie ukończyło 3 lat.

4. Jeśli dziecko nie ukończyło 3 lat, nie kupuj zabawek z elementami, które może wkładać do buzi, ponieważ istnienie ryzyko zadławienia. Takich zabawek jest mnóstwo: małe klocki, kółeczka od samochodu, akcesoria od małej lalki, wszystkie zabawki składające się z małych części. Są dzieci, które przestają brać do buzi zabawki już w wieku dwóch lat, ale niektóre znacznie później (nawet do 5 roku życia). Rodzic musi być bardzo czujny.

5. Zabawka dla malucha musi mieć solidną konstrukcję. Nie może podczas zabawy rozpaść się na kawałki. Niebezpieczne zabawki to także takie, które można łatwo zepsuć, na przykład lalka z oczami z guzików i w sukience z koralików, które dziecko może oderwać i włożyć do buzi.

6. Zabawka musi mieć bezpieczną powłokę czyli równą powierzchnię, pomalowaną nietoksyczną farbą, która nie może się łuszczyć.

7. Kredki i farby muszą być wykonane z nieszkodliwych, nietoksycznych materiałów.

8. Pluszowe zabawki, które kupujesz muszą nadawać się do prania.

9. Warto kupić książeczki dla maluchów wykonane z materiału, który można prać.

10. Nie kupuj zabawek z tasiemkami, linkami, wstążkami, które mają długość  ponad 15 cm. Mogą grozić uduszeniem.

11. Jeśli kupujesz zabawki na baterie, upewnij się, że baterie są niedostępne dla dziecka. Bateria włożona do buzi grozi zadławieniem.

12. Unikaj zabawek z gąbki - dziecko może ją porwać i włożyć do buzi.

13. Nigdy nie dawaj małemu dziecku do zabawy balonów.

 

Barbara Pietka

Przeczytaj także:

Podróż z dzieckiem nie musi być udręką

Marka i logo według dzieci

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA