Bezprzewodowy rozrusznik serca gotowy

Starszy niż rok
Już jest! Bezprzewodowy rozrusznik serca działający jako urządzenie pasywne, znajdujące się w sercu, bezpośrednio przy stymulowanej tkance.
 

Przypomnijmy, że  tradycyjne rozruszniki stymulowały tkankę serca poprzez przewody elektryczne wprowadzone przez aortę. Awarie przewodów wymagały zabiegów chirurgicznych. Same zaś impulsy działały w ściśle określonych miejscach w sercu.

Rozrusznik serca

Nowe urządzenie natomiast używa kierowanych fal akustycznych, wytwarzanych przez mały nadajnik umieszczony na stałe w okolicach serca. Ultradźwięki, które wytwarza, generują dużą ilość energii bez ryzyka nagrzewania tkanki, co zagrażałoby pacjentowi.

WIęcej o: Stymulatory serca

Urządzenie o nazwie wireless cardiac stimulation (WiCS)  nie ma własnego źródła energii. Otrzymuje ją, razem z sygnałem sterującym z zewnątrz, bezprzewodowo. Jak powiedział Technology Review Andy Diston, kierujący działem technologii medycznych w brytyjskiej firmie analitycznej Cambridge Consultants samo urządzenie ma 10 mm długości i 1 mm grubości. Jest całkowicie pasywne, wielkości dużego ziarna ryżu i pobiera energię z zewnętrznego urządzenia transmisyjnego. Urządzenie jest zamontowane w klatce piersiowej nad żebrami. Zawiera ultradźwiękowy wzmacniacz, sterujący wiązką i ogniskujący jaw kierunku WiCS. Ten po trzymaniu sygnału przekształca go na impulsy elektryczne wspomagające pracę serca. WiCS może być bezpośrednio umieszczone przy tkance lewej komory, w miejscu wybranym przez lekarza, a nie możliwym do osiągnięcia przez chirurga.

Zobacz: Sztuczne rozruszniki serca. Ponad pół wieku historii!

az, PAP

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA