Bezsenność, czyli co?

Bezsenność, czyli co?
Źródło: 123RF
Starszy niż rok
Czym jest bezsenność, co ją wywołuje i kto jest na nią podatny? W naszym cyklu o zdrowym śnie zajmujemy się także jego przeciwieństwem: coraz powszechniejszą bezsennością.
 

Definicja medyczna określająca bezsenność mówi o występowaniu trudności w zasypianiu, trudności w utrzymaniu snu, zbyt wczesnym budzeniu się lub/i złej jakości snu przez co najmniej trzy noce w tygodniu w ciągu minimum jednego miesiąca. Tak naukowcy zdefiniowali bezsenność i takie są wytyczne jej rozpoznania.

Skąd nasz mózg wie, że należy iść spać?

Bezsenność może być efektem wielu chorób somatycznych (np. chorób tarczycy, nowotworów centralnego układu nerwowego, chorób, w których występuje znacznie nasilony ból, innych chorób układu nerwowego) oraz psychicznych (np. epizody manii, depresja, schizofrenia). Najczęstszą jednak przyczyną bezsenności jest zła higiena snu, stąd tak ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które pozwolą na zdrowy sen.

Czytaj także: Bezsenność i depresja często idą w parze

Kto cierpi na bezsenność?

Bezsenność może występować praktycznie w każdym wieku, choć uważa się, że predysponowane do niej są osoby starsze, po 70. roku życia.

Najbardziej dotkliwa jest chroniczna postać bezsenności, która może trwać miesiącami. Występuje również postać epizodyczna, w której pojawia się kilku-kilkunastodniowy epizod bezsenności oraz postać tzw. przerywana, w której epizody bezsenności co jakiś czas powracają.

Czytaj też: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA