Bezsenność i depresja często idą w parze

Prawie połowa dorosłych Polaków skarży się na bezsenność. Może to wpływać nie tylko na jakość codziennego życia, ale także na zdrowie psychiczne. Często ta dolegliwość występuje z depresją, dlatego ważnym jest aby odkryć, jaka jest przyczyna bezsenności.

Typowe skutki problemów ze snem to pogorszenie koncentracji, spadek zdolności uczenia się oraz zwiększona drażliwość. Około 50% osób z przewlekłą bezsennością jednocześnie cierpi na zaburzenia psychiczne.

co-towarzyszy-bezsennosci?">

Co towarzyszy bezsenności?

Jeśli bezsenności towarzyszą: uczucie przygnębienia i smutku, zmniejszona zdolności do przeżywania radości, nieuzasadnione poczucie winy, spadek apetytu, prawdopodobnie bezsenności towarzyszy depresja - mówi założyciel Poradni Leczenia Snu, psychiatra dr Skalski i dodaje - Badania wykazują, że prawie u połowy osób cierpiących na  bezsenność, przez rok może rozwinąć się depresja.

Zobacz: 7 podstawowych zaburzeń snu

W niektórych przypadkach trudno jest określić, które schorzenie jest pierwotnym, na które pacjent zaczął swoje dolegliwości. Nieleczona bezsenność może prowadzić do depresji. Osoby cierpiące na depresję mają często problemy z zaśnięciem, często budzą się w nocy i śnią koszmary. Aby skutecznie leczyć bezsenność i depresję, należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty.
Leczenie depresji i bezsenności, która jej towarzyszy, polega na zastosowania leku przeciwdepresyjnego, który poza leczeniem depresji przywraca prawidłowy rytm snu – twierdzi dr Skalski.

Czytaj też: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->