Nowy sklep

już ON-LINE

Bezsenność i depresja często idą w parze

Prawie połowa dorosłych Polaków skarży się na bezsenność. Może to wpływać nie tylko na jakość codziennego życia, ale także na zdrowie psychiczne. Często ta dolegliwość występuje z depresją, dlatego ważnym jest aby odkryć, jaka jest przyczyna bezsenności.
 

Typowe skutki problemów ze snem to pogorszenie koncentracji, spadek zdolności uczenia się oraz zwiększona drażliwość. Około 50% osób z przewlekłą bezsennością jednocześnie cierpi na zaburzenia psychiczne, a w szczególności na depresję.

Czytaj także: depresja-pomoc-ludziom-z-depresja,69615.html">Jak pomóc osobie z depresją - pomoc ludziom z depresją

Co towarzyszy bezsenności?

Jeśli bezsenności towarzyszą: uczucie przygnębienia i smutku, zmniejszona zdolności do przeżywania radości, nieuzasadnione poczucie winy, spadek apetytu, prawdopodobnie bezsenności towarzyszy depresja - mówi założyciel Poradni Leczenia Snu, psychiatra dr Skalski i dodaje - Badania wykazują, że prawie u połowy osób cierpiących na  bezsenność, przez rok może rozwinąć się depresja.

Zobacz: 7 podstawowych zaburzeń snu

W niektórych przypadkach trudno jest określić, które schorzenie jest pierwotnym, na które pacjent zaczął swoje dolegliwości. Nieleczona bezsenność może prowadzić do depresji. Osoby cierpiące na depresję mają często problemy z zaśnięciem, często budzą się w nocy i śnią koszmary. Aby skutecznie leczyć bezsenność i depresję, należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty.
Leczenie depresji i bezsenności, która jej towarzyszy, polega na zastosowania leku przeciwdepresyjnego, który poza leczeniem depresji przywraca prawidłowy rytm snu – twierdzi dr Skalski.

Czytaj też: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Źródło: wypowiedź dr Skalskiego dla portalu www.nabezsennosc.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)