Bezzzzzzwzględne komary

Nic tak nie psuje humoru jak złowieszcze brzęczenia owadów. Utrapieniem człowieka są samice komarów, które sączą krew, aby móc składać swoje jaja. Choć ich ukąszenia nie są bolesne, substancje zawarte w ślinie powodują nieprzyjemne dolegliwości. Wprowadzona pod skórę trąbka kłująco-ssąca niemal u każdego „pogryzionego” wywołuje obrzęk, zaczerwienienie oraz uporczywe swędzenie.
 

Wprowadzona pod skórę trąbka kłująco-ssąca niemal u każdego „pogryzionego” wywołuje obrzęk, zaczerwienienie oraz uporczywe swędzenie.

Komary potrafią być prawdziwą udręką, szczególnie podczas wypoczynku. Szczególnie narażone na ich atak są dzieci, młodzi mężczyźni i kobiety w ciąży w okresie owulacji. Walka z nimi jest niezwykle trudna, jednak dzięki dostępnym środkom chemicznym możliwa do wygrania.

Zobacz: Komary i meszki atakują! Sposoby na krwiopijców

Odstraszacze

Największą popularnością cieszą się preparaty w sprayu przeciw owadom latającym. Taki specyfik jest niewielki i można go wszędzie zabrać ze sobą. Aerozol umożliwia szybką i dokładną aplikację, jednak nie zawsze jest obojętny dla naszego zdrowia. Dlatego z myślą o dzieciach powstały nie toksyczne preparaty oparte na składnikach, które maja naturalne właściwości eteryczne odstraszające owady.
Działanie specyfików chemicznych nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Zanim sięgniemy po owadobójcze środki trujące, powinniśmy wypróbować wpierw naturalne metody walki z naturą. Do nich zalicza się między innymi wcieranie w skórę naturalnych olejków eterycznych o zapachu cynamonowym, bazyliowym lub waniliowym.

Komary przyciągane są przez kwas mlekowy i inne składniki zawarte w pocie. A spożywanie witaminy B, pomidorów, czosnku czy cebuli zmienia zapach potu na niekorzystny dla małych intruzów, które łatwo się zniechęcają do zbliżenia.

Zobacz: Komary w Polsce nosicielami chorób?

Bariery

Aby utrudnić dostanie się komarów do środka mieszkania można założyć na okna specjalne moskitiery lub gazy, które zminimalizują liczbę wlatujących owadów. Inną metodą jest zamontowanie lamp owadobójczych lub użycie elektrycznej wtyczki z zawartością środków chemicznych(np. RAID), który po odłączeniu do kontaktu uwalnia specyfik odstraszający insekty.
Do naturalnych metod ochrony domu, należą ustawione na balkonach lub w oknach takie rośliny jak pelargonie lub Plectranthus coleoides, które naturalnie produkują specyficzny zapach odstraszający komary.

Znanym sposobem podczas przebywania na świerzym powietrzu jest obecność dymu, który sprawia, że komary trzymają się z daleka. Dlatego warto podczas biwaku rozpalić ognisko, lub użyć gotowych produktów powodujących toksyczne opary.
Niezwykle skuteczny jest ocet połączony z wyciągiem z mięty, liści laurowych lub czeremchy. Zapach receptury nie tylko odstrasza komary, ale zwarty w niej ocet załagodzi już istniejące ukąszenia.

Co po ukąszeniu?

W przypadku łagodzenia podrażnień na skórze, prócz domowych sposobów takich jak okładów z octu, soku z cytryny lub spirytusu salicylowego dostępne są różne preparaty o właściwościach odczulających, kojących lub zmniejszających uczucie swędzenia.

Zamiast leczyć objawy najlepszą metodą jest samo zapobieganie. Wbrew pozorom przez komarami można się uchronić. Sposobów na to jest naprawdę wiele. Istnieje tylko kwestia czy wystarczy nam na to cierpliwości.

Czytaj też: Ukąszenia, użądlenia – jak sobie z nimi radzić?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA