Bicze szkockie - dobre na wiele schorzeń

Kobieta kąpiąca się w wodzie
Źródło: 123RF
Niegdyś stosowane wyłącznie leczniczo, obecnie znalazły swoje miejsce w kosmetyce. Bicze szkockie to zabieg odchudzający, antycellulitowy, ujędrniający ciało i poprawiający ukrwienie skóry.
 

Bicze szkockie to zabieg silnie pobudzający i stymulujący. Trwa od 10 do 15 minut. Polega na polewaniu całego ciała skupionym bądź wachlarzowatym strumieniem wody, stosując na zmianę natrysk deszczowy i kolczasty. Wodę aplikuje się z dyszy z odległości 3-4 metrów. Z reguły przez 1 do 2 minut stosuje się wodę o temperaturze 40°C, potem przez kilkanaście sekund wodę o temperaturze 16°C. Taki naprzemienny ciepło-zimny cykl powtarza się kilkakrotnie.

Jak wykonuje się zabieg

Pacjent musi rozebrać się, najlepiej aby miał na sobie strój kąpielowy,
mężczyzna szorty. Aplikacja rozpoczyna się od pleców i nóg. Naprzemienna aplikacja jest powtarzana kilkukrotnie. Następnie pacjent odwraca się jednym, potem drugim bokiem. Na końcu przodem do masażysty. Masaż wodny nie obejmuje okolic piersi i genitaliów. Zabieg kończy się biczem zimnym. Czasami bicze mogą być wykonywane tylko częściowo np. bicze kolan lub na uda.

Czytaj też: Rwa udowa - ćwiczenia, objawy, leczenie

Nerwy, krążenie, oddychanie

Efektem zabiegu jest stymulacja skóry, poprawa ukrwienia tkanek, wydalenie toksyn, rozluźnienie mięśni, uczucie dobrze ukrwionej skóry, podniesienie odporności organizmu, wspomaganie przemiany materii. Bicze szkockie stabilizują układ nerwowy, pobudzają krążenie i oddychanie. Częściowo stosowane są w reumatycznych chorobach stawów i mięśni - gdy ustąpią ostre objawy choroby - oraz w przewlekłej rwie kulszowej. Dają relaks fizyczny i psychiczny. Masują obolałe mięśnie, dotleniają tkanki.

Czytaj: Nerwica - zmora dzisiejszych czasów

Kiedy warto zdecydować się na bicze szkockie

- zmęczone, przepracowane mięśnie;
- zła przemiana materii;
- przewlekły stres, zmęczenie psychiczne;
- choroby stawów pochodzenia niezapalnego;
- rwa kulszowa;
- nerwice;
- zaburzenia krążenia obwodowego;
- stany po złamaniach, skręceniach;
- otyłość.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są: skłonność do krwiaków, trudne przypadki nadciśnienia tętniczego, poważniejsze schorzenia i choroby przewlekłe serca i naczyń krwionośnych, cięższa osteoporoza, żylaki na łydkach.

Elżbieta Kwiat

Zobacz: Wybierasz się na basen? Uważaj na te infekcje

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA