Nowy sklep

już ON-LINE

Biedrzeniec anyżu – idealny środek na stany zapalne

Zarówno olejek eteryczny, jak i same owoce biedrzeńca anyżu (inaczej: anyżku) pobudzają układ trawienny, mają działanie wiatropędne i rozkurczowe. Roślina ta znana była też w starożytności. Stosowano go jako lek odtruwający po ukąszeniu przez węża oraz jako lek przeciwkaszlowy.
 

Surowcem zielarskim anyżku są owoce (Fructus Anisi), z których można otrzymać olejek eteryczny (Oleum Anisi). Anyżek wykorzystywany jest nie tylko w celach leczniczych, ale również w cukiernictwie, gdzie dodaje się go do ciast i pierników. Jego charakterystyczny smak często jest stosowany jako dodatek do wódek i likierów. Związki biologicznie czynne zawarte w anyżku to: olejek eteryczny (ok. 3% – jego głównym składnikiem jest anetol, któremu anyżek zawdzięcza charakterystyczny zapach i słodki smak), białka, tłuszcze, węglowodany, flawonoidy i kwasy organiczne.

Napary i odwary z owoców biedrzeńca anyżu stosuje się przede wszystkim w różnych dolegliwościach układu trawiennego, takich jak: nieżyt żołądka i jelit, zapalenie błony śluzowej żołądka, a także przy braku łaknienia. Anyżek działa przeciwwzdęciowo oraz wzmaga wydzielanie soków trawiennych. Jest też stosowany przy kłopotach z trawieniem i w razie braku apetytu.

W olejku eterycznym znajduje się związek chemiczny o nazwie anetol, który ma działanie rozkurczowe, pobudzające wydzielanie oskrzelowe, a także uaktywnia transport śluzu, który zalega w oskrzelikach. Te właściwości sprawiają, że olejek eteryczny polecany jest w leczeniu nieżytu gardła oraz oskrzeli. Jest on również składnikiem leków znajdujących się w inhalatorach stosowanych w chorobach górnych dróg oddechowych.

Zobacz też: Arnika górska – roślina, która leczy.

Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym olejek anyżowy stosowany jest do odkażania ran oraz w chorobach skórnych (np. świerzb). Leczy się nim też wszawice, migrenę oraz uporczywe bóle głowy. Napary i odwary z biedrzeńca anyżu polecane są kobietom z problemami laktacyjnymi w celu pobudzenia produkcji mleka.

W medycynie ludowej estrogenne działanie anetolu zawartego w olejku eterycznym stosowane było jako afrodyzjak. Dziś dzięki specyficznemu zapachowi biedrzeniec anyż wykorzystywany jest też do produkcji perfum, past do zębów, mieszanek do inhalacji, zapachowych płynów do płukania ust.

Olejek anyżowy stosowany doustnie i przyjmowany w nadmiernych ilościach może powodować drgawki, odurzenie oraz podrażnienie błony śluzowej żołądka.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak naturalnie uzupełniać swoją dietę i wzmocnić swój organizm – pobierz za darmo naszego e-booka.

Źródła:

  • Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań.
  • Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
  • „Klasztorna apteka – zioła ojca Kiliana”, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2008.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)