Biegasz? Zapomnij o lekach przeciwbólowych

Starszy niż rok
Zażycie środków przeciwbólowych przed dłuższym biegiem może powodować poważne skutki uboczne – ostrzegają specjaliści. Ryzyko skurczy lub nawet utraty zdrowia zwiększa się wraz z ilością przyjętych tabletek.

Wyniki oparto na przeprowadzonej w Niemczech ankiecie – uczestnikami badania było ok. 4000 biegaczy, którzy wzięli udział w maratonie i półmaratonie w Bonn. Maratończyków wypytywano o ilość przyjmowanych przed wyścigiem leków oraz o objawy z tym związane. W większości przypadków zażyte przez sportowców leki dostępne były bez recepty.

Zobacz: Ruszaj po zdrowie, czyli 7 zalet biegania

Leki a bieganie

Ankieta pokazała, że – wbrew powszechnym opiniom – zażyte leki aż o 13 proc. zwiększają ryzyko wystąpienia bólu podczas biegu, skurczy mięśni czy też skurczów jelit. Ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych wzrastało też proporcjonalnie do ilości przyjętych leków. Jeśli biegacze przyjęli maksymalną (dozwoloną przez producenta) dawkę leków, prawdopodobieństwo skurczy wzrastało trzykrotnie.

Zobacz też: I Ty możesz przebiec maraton!

Naukowcy ostrzegają biegaczy, że dzieje się tak dlatego, iż leki przeciwbólowe blokują aktywność cyklooksygenazy. Jest to enzym, którego zadaniem jest m.in. kurczliwość tkanki mięśniowej. To może powodować w wyniku długotrwałego wysiłku nie tylko bolesne skurcze mięśni, lecz także może stanowić niebezpieczeństwo dla układu krążenia.

Czytaj: Biegaj krócej, żyj dłużej - nowe, zaskakujące badania!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA