Biegunka - niebezpieczna u dziecka i osób starszych

Starszy niż rok
Może dopaść zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie dość, że jest uciążliwa i przykra do zniesienia, to w dodatku niebezpieczna, szczególnie w przypadku niemowląt i osób starszych.

Spis treści

O biegunce mówimy wówczas, kiedy stolec jest płynny, półpłynny lub papkowaty i oddawany więcej niż 3 razy na dobę. Towarzyszą jej bóle brzucha, nudności, osłabienie i wymioty, czasami także gorączka i odwodnienie. Jeżeli przedłuża się i trwa ponad 48 godzin, należy pójść niezwłocznie do lekarza. Także przy temp. powyżej 38° C, zatrzymaniu moczu, bólach mięśni, wymiotach. Zlekceważenie poważnych objawów może prowadzić do powikłań: odwodnienia, niedoborów elektrolitowych, niedokrwistości czy wstrząsu.

Nie tylko przez jedzenie

Biegunkę od razu kojarzymy z nieświeżym jedzeniem. Jednak jej przyczyną może być też stres czy eksperymenty kulinarne, zbyt zimny lub gorący posiłek, niektóre leki, grzyby, uczulenie na wybrane produkty spożywcze albo ich nietolerancja (mleko).

Wyróżniamy kilka rodzajów biegunki, w zależności od obranego kryterium:

  • związana z motoryką jelit: w wyniku stresu pokarm przesuwany jest zbyt szybko, przez co jelito nie nadąża z trawieniem i uformowaniem kału.
  • wydzielnicza (toksyczna): wodnista, duża objętościowo biegunka bez śluzu i krwi. Powstaje podczas kontaktu z nietolerowanymi mikroorganizmami, co powoduje przedostanie się zbyt dużej ilości płynów z komórek tworzących ścianę jelita do jego światła i rozcieńczanie mas kałowych. Nie działa na nią głodówka.
  • osmotyczna: powstaje przez osmotycznie czynne i trudno wchłanialne substancje w świetle jelita. Występuje z reguły za sprawą leków przeczyszczających i niedoborem laktazy. Głodówka oraz odstawienie mleka (zawiera enzym trawiący laktazę) zatrzymuje taką biegunkę.
  • wysiękowa: spowodowana jest dostaniem się do światła jelit krwi, śluzu i białka oprócz wody. Taki przypadek ma miejsce podczas wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, w niektórych nowotworach, a także przy zarażeniach Salmonellą, pełzakami.
  • związana z terapią antybiotykową: zażywanie antybiotyków może prowadzić do zaburzenia naturalnej równowagi flory bakteryjnej jelit. Zażywanie probiotyków zawierających przyjazne bakterie przywraca właściwy stan flory bakteryjnej.

Szczególną odmianą biegunki jest ta, która dotyka podróżnych. Występuje u 40% przemieszczających się w odległe zakątki świata, szczególnie do Ameryki Łacińskiej, Środkowego Wschodu, Afryki, Azji. Zmiana wody, żywienia, brak dostatecznych warunków higieny przyczyniają się do szybkiej reakcji organizmu.

Sprawdź też: Powstała szczepionka na biegunkę w podróży

Dużo pić, jeść lekko

Podczas gdy tracimy znaczne ilości płynów podczas biegunki, nie można zapomnieć o ich uzupełnianiu, by nie doprowadzić do zatrucia. Jeśli chodzi o żywienie, lepiej zrezygnować ze stałych pokarmów i przynajmniej w najcięższym stadium ograniczyć się do płynów: ciepła, przegotowana woda oraz niegazowana mineralna, lekkie herbatki, mięta. Warto dołączyć kleiki zbożowe. Pomocna okazuje się też rozgotowana marchew, papka z ryżu, siemię lniane, czy ciemna czekolada.

Higiena przede wszystkim

Można zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej przykrej dolegliwości, przestrzegając zasad profilaktyki. Tak jak rodzice powtarzają swoim dzieciom: umyj ręce przed jedzeniem, tak my sami sobie powinniśmy przypominać o tej prostej i niezbędnej czynności – jak najczęściej, a szczególnie przed przygotowaniem posiłku i w trakcie jego spożywania. Jeśli nie ma dostępu do bieżącej wody, przydatne są specjalne płyny do natychmiastowego użycia, bez potrzeby spłukiwania lub wilgotne chusteczki higieniczne. Jedząc kanapkę np. w samochodzie, trzymajmy ją za folię, zamiast dotykać brudnymi palcami. Owoce i warzywa – chyba nikomu nie trzeba przypominać, że należy je myć przez spożyciem. Jedząc na mieście ryzykujemy rewolucje żołądkowe. Surowe czy niedogotowane składniki, nieświeża ryba, mięso i skutek w postaci biegunki mamy gotowy.

Czytaj: Wszystko o biegunce u dziecka

Przed wyjazdem

Synbiotyk Multilac powinien się znaleźć w naszej apteczce, by jak najszybciej zaatakować dolegliwość. Zawiera aż 4,5 mld bakterii probiotycznych w jednej kapsułce, przywracając właściwy skład mikroflory jelitowej. Złagodzi przebieg biegunki, a jeśli będziemy go zażywać kilka dni przed podróżą, zmniejszymy ryzyko jej wystąpienia.

Czytaj też: Biegunka podróżnych

Zobacz także: Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny

Ocena użytkowników (4.00)

(liczba ocen 16)

Pytanie: Co sądzisz na temat terapii psychologicznej?

  każdy chociaż raz powinien zasięgnąć porady psychologa

  w razie problemów warto skonsultować się z psychologiem

  nie warto, to strata czasu i pieniędzy