Biegunka – problem niecierpiący zwłoki

Rozwolnienie u najmłodszych nie jest niczym nowym. Rodzice muszą przywyknąć do tego widoku od momentu narodzin swojego dziecka, jednak nie mogą utracić czujności, ponieważ może to być tak naprawdę objaw czegoś poważniejszego. Kiedy należy w takim przypadku podjąć stanowcze działania?
1

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Artykuł sponsorowany

Nieprawidłowa częstotliwość

Biegunka to zaburzenie trawienne, którego głównym objawem są częste wypróżnienia, przy czym stolec ma płynną konsystencję oraz przykry zapach. W kale może pojawić się także domieszka śluzu, krwi, czy ropy. Biegunce czasami towarzyszy gorączka, skurczowe bóle brzucha, czy osłabienie. Z reguły te objawy ustępują dość szybko. Niektóre przypadki utrzymują się dłużej i na ogół zwiastują coś poważniejszego.

Jako świeżony upieczony rodzic (i nie tylko) trzeba mieć świadomość, że biegunki u dzieci w krótkim czasie mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu oraz zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Zazwyczaj trwają kilka dni i samoczynnie ustają. Gdy dziecko ma rozwolnienie, to co pierwsze przychodzi nam do głowy to zatrucie pokarmowe, jednak przyczyn tego stanu może być znacznie więcej. Wśród nich należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak: alergia pokarmowa, nietolerancja pokarmowa, przekarmienie, a nawet podawanie dziecku nadmiaru soków owocowych, pokarmów ciężkostrawnych. Wpływ mogą mieć także infekcje bakteryjne, zapalenie wyrostka robaczkowego, czy nawet przyjmowanie niektórych antybiotyków.

Najczęstszą przyczyną powstawania biegunek u najmłodszych są rotawirusy. Narażone są na nią zwłaszcza maluch przebywające w szpitalu, gdzie to właśnie tam często dochodzi do epidemii wirusa. Jeśli chcemy uchronić przed nią dziecko, to możemy je zaszczepić przeciw rotawirusom. W ten sposób zmniejszamy ryzyko występowania ciężkiej biegunki oraz konieczność hospitalizowania.

Innymi przyczynami sprzyjającymi pojawianiu się biegunek są norowirusy atakujące najczęściej organizm dzieci w wieku szkolnym. Do zakażenia może dojść w przypadku styczności z niewielką dawką wirusa, np. drogą pokarmową, oddechową oraz przez spożycie niemytej żywności i skażonej wody. Pamiętajmy więc o tym, by nauczyć nasze dziecko mycia rąk przed każdym posiłkiem.

Łatwy do przewidzenia skutek

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania, czyli co najmniej dwa procent ciężaru ciała. Jest to druga po zapaleniu płuc pod względem częstości przyczyną umieralności dzieci poniżej piątego roku życia na świecie. Szacuje się, że w roku 2009 biegunka prowadząca do nadmiernego odwodnienia organizmu była przyczyniła się do śmierci 1,5 miliona osób na świecie.

Każdy rodzic musi pamiętać, że im młodsze dziecko, tym szybciej się odwadnia. Dlatego nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza, jeśli biegunka dotyczy niemowlaka lub małego dziecka. W przypadku intensywnych rozwolnień lub wymiotów do odwodnienia może dojść w przeciągu kilku godzin od wystąpienia pierwszych objawów.

Odwodnienie ma kilka etapów. Im wyższy procent utraty wody, to ten stan jest groźniejszy dla zdrowia. Rozpoznać można je w następujących objawach, takich jak: suche wargi, język i błona śluzowa, płacz bez wydalania żadnych łez, zapadnięte oczy. Ponadto wystąpić może także apatia, senność lub rozdrażnienie. Mocz ma ciemne zabarwienie i intensywny zapach, wydalany jest rzadko lub wcale. Skóra może także mieć zmniejszone napięcie. Silnie odwodnione dziecko jest słabe, wiotkie, nie krzyczy, ma zwolnione reakcje na bodźce zewnętrzne. W takim przypadku konieczna jest szybka pomoc medyczna, ponieważ stan z minuty na minutę jest coraz poważniejszy. W przypadku niemowląt raczej nie obędzie się bez hospitalizacji i nawadniania dożylnego.

Reklama

Szybkie reagowanie to podstawa

Biegunka jest zwykłą chorobą o krótkim przebiegu, dlatego najbardziej skuteczne jest nawadnianie organizmu, w postaci podawania wody i elektrolitów. Leczenie zależy od wieku dziecka, objawów, a także ogólnego stanu zdrowia. Z pomocy lekarza należy skorzystać, gdy stan zdrowia nie poprawia się, a maluch staje się osłabiony, apatyczny, zaczyna wymiotować.

Dziecko podczas biegunki traci ogromne ilości płynów, a wraz z nią konieczne dla prawidłowej pracy organizmu elektrolity. Straty należy jak najszybciej uzupełnić, podając dziecku dużo płynów. Najlepszym wyborem będzie mleko matki, a jak dziecko karmione jest butelką, to można mu podać przegotowaną wodę, herbatę rumiankową lub koperkową. Nie należy słodzić picia. Dodatkowo warto kupić w aptece specjalny preparat uzupełniający elektrolity, z którego tworzy się nawadniający płyn doustny. Uzupełnia on dietę w bakterie kwasu mlekowego, które stanowią główny składnik prawidłowej mikroflory jelitowej, a także w sole mineralne i wyrównują zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Żeby nie spowodować wymiotów, płyny należy podawać w małych ilościach. Na wszelki wypadek warto zapisywać na kartce ilość wypitych dawek i oddanych stolców, ponieważ te informacje mogą być potrzebne lekarzowi.

Dietetycy zalecają także przy biegunce zmianę diety, ponieważ dobre odżywianie przyśpiesza regenerację przewodu pokarmowego i zmniejsza ryzyko niedożywienia. Dlatego też po wstępnym, kilkugodzinnym nawodnieniu, należy zacząć podawanie dziecku lekkostrawnych posiłków. Najlepszym wyborem będzie rozgotowany ryż, kleik ryżowy, ugotowana i rozrobiona marchewka, kisiel, chrupki kukurydziane, sucharki. Zrezygnować należy z podawania mleka krowiego i jego przetworów oraz surowych owoców, ponieważ mogą zwiększyć częstotliwość wypróżnień.

Więcej na temat tego, co podać maluszkowi w czasie tej przykrej dolegliwości przeczytamy tutaj: http://www.dicoflor.pl/pl/odwodnienie-przy-biegunce/kiedy-udac-sie-do-lekarza/

Niegroźna z pozoru biegunka u dziecka może w niedługim czasie doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego nie powinniśmy nigdy bagatelizować jej wystąpienia. Kiedy się już pojawi, trzeba podjąć szybko konkretne działania w trosce o zdrowie, a czasem nawet i życie malucha.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!