Bielactwo nabyte – co to jest? Przyczyny, leczenie

Bielactwa nabytego nie da się wyleczyć raz na zawsze. Są jednak metody, które uciszają objawy choroby na jakiś czas. Są to naświetlania, przeszczepy, leki i zioła. Sprawdź jakie.
Mężczyzna z białymi plamami na ciele
Źródło: 123RF

Spis treści

Co to jest bielactwo nabyte?

Z bielactwem można się urodzić lub można je „nabyć” w ciągu życia. Bielactwa wrodzonego ludzkość jeszcze nie nauczyła się leczyć, gdyż nie można modyfikować genetycznych czynników rozwoju tej choroby. Inaczej jest z bielactwem nabytym.

To nic innego jak utracenie melanocytów, które finalnie prowadzą do wystąpienia odbarwień, tzw. plam bielaczych. Zmiany na skórze mogą prowadzić do zmniejszenia komfortu życia i odczuwania stresu w kontaktach z rówieśnikami. Zatem jak pozbyć się bielactwa?

Przyczyny bielactwa nabytego

Bielactwo nabyte może wystąpić z różnych przyczyn, które do końca nie zostały poznane. Wśród głównych czynników ryzyka wymienia się:

  • problemy z układem immunologicznym, które prowadzą do uszkodzeń melancytów. W związku z tym pojawiać może się łysienie plackowate oraz plamy bielacze;
  • zaburzenia układu nerwowego, które występują poprzez długotrwały stres.

Ponadto niewłaściwie działające mechanizmy oksydacyjne również mogą skutkować bielactwem nabytym.

Reklama

Leczenie bielactwa nabytego

Jak leczyć bielactwo? Metod jest co najmniej kilka. Jedną z nich jest fotochemioterapia, czyli naświetlanie promieniowaniem UVA zmienionych przez chorobę obszarów ciała. Miejsca naświetlane naciera się wcześniej miejscowo maścią psolarenem. Zwiększa ona skuteczność działania fototerapii. Terapię stosuje się, jeśli choroba nie zajęła więcej niż 20 proc. powierzchni ciała chorego. Leczenie zazwyczaj trwa długo – nawet do kilku miesięcy, a i tak pozytywnie kończy się tylko część zabiegów. Najczęściej uzyskuje się tylko częściowe przywrócenie właściwego koloru skóry. Ta sama metoda wykorzystywana jest przy leczeniu łuszczycy.

Kolejna metoda to przeszczepy hodowlanych melanocytów. Od pacjenta pobiera się naskórek z miejsca nie zmienionego chorobą i izoluje się melanocyty (komórki barwnikowe). Kiedy wyhoduje się odpowiednią ich liczbę, przeszczepia się je pacjentowi. Hodowanie melanocytów może trwać do kilku tygodni. Po samym przeszczepie pacjent musi przejść dodatkowo serię naświetleń. To najbardziej efektywny sposób leczenia, choć drogi. Najlepiej sprawdza się w przypadku rozległych zmian skórnych. Repigmentacja, czyli przywrócenie ciemniejszego koloru skóry, jest najbardziej zauważalna i równomierna.

Leki na bielactwo nabyte

Bielactwo można leczyć poprzez leki i maści, które zmniejszają aktywność układu immunologicznego. Sprzyja to melanocytom, a dzięki temu repigmentacji. Przy bielactwie zajmującym niewielkie powierzchnie skóry, stosuje się steroidy o dużej sile działania. Np. propionian klobetazolu (Używa się go miejscowo przez dwa miesiące. Po przerwie 1-4 miesięcy leczenie ponawia się). W przypadku bielactwa nabytego obejmującego duże powierzchnie skóry, doustnie podaje się psoraleny i dodatkowo stosuje się naświetlanie.

W leczeniu bielactwa nabytego pomocne mogą być też zioła. Zioła pozytywnie oddziałują na tkanki, powodując odpowiedzi na przeciwciała skierowane do własnego organizmu ludzkiego. Z czasem powoduje to ustępowanie objawów bielactwa. Poza tym zioła zmniejszają reakcję tkanek, co niweluje stany zapalne. Dodatkowo tłumią nadproduktywną czynność limfocytów T, które to produkują autoprzeciwciała. Jak to działa? Limfocyty T powstają w grasicy, a niektóre zioła mogą hamować jej funkcje. Skuteczne w tym przypadku zioła to lawenda lekarska, rumianek pospolity, i krwawnik pospolity. Należy przy tym pamiętać, że ilość ziół dobiera się odpowiednio dla każdej osoby biorąc pod uwagę jej wiek, masę ciała i choroby towarzyszące.

Nie należy zapominać, że każda z tych trzech metod leczenia przynosi efekt krótkoterminowy. Po zaprzestaniu leczenia objawy najczęściej wracają. Efekt „wyleczenia” utrzymuje się najdłużej w przypadku zrobienia przeszczepów hodowlanych melanocytów.

Zabiegiem, który pozwala ukryć chorobę bez leczenia, są metody kosmetyczne. Chorzy mogą stosować wówczas kosmetyki kamuflujące objawy bielactwa. Są to kremy samoopalające, pudry, podkłady matujące i korektory. Stosuje się je miejscowo na skórę. Trzeba to jednak robić każdego dnia.

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 31)

16682
Pytanie: Co stosujesz na podrażnienia i otarcia w jamie ustnej?

  Żel stomatologiczny

  Płukanki ziołowe

  Preparaty w sprayu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->