Bierne palenie może grozić nagłą śmiercią

Starszy niż rok
Eksperci ostrzegają, że nawet krótki okres, podczas którego jesteśmy narażeni na wdychanie dymu tytoniowego, może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
 

Bierne palenie wywołuje zmiany, które mogą sprzyjać chorobom serca już po krótkim okresie przebywania wśród osób palących papierosy – podaje Dziennik.pl.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Sapaldia Youth Study ujawniły, że bierne palenie u dzieci i nastolatków w wieku od 8-20 lat powoduje pogrubienie ścian naczyń krwionośnych, co przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Może także powodować niedorozwój płuc.

Zobacz: Chcesz rzucić palenie? Zrób to dziś

Skutki biernego palenia

Główna autorka badań dr Julia Dratva ogłosiła wyniki pracy swojego zespołu podczas odbywającego się w Monachium kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Podczas kongresu wypowiedziała się także dr Mahamet G.Kay z Turcji. Przekonywała, że bierne palenie zwiększa w organizmie skłonność do agregacji (łączenia) płytek krwi, co może bezpośrednio doprowadzić do zawału serca. Dochodzi do niego, gdy powstaje zakrzep w tętnicach wieńcowych, który blokuje przepływ krwi, co skutkuje niedokrwieniem mięśnia sercowego, a to może wywołać nagłą śmierć sercową – pisze Dziennik.pl.

W kongresie ESC, który jest największym dorocznym zjazdem kardiologów z całego świata, uczestniczyło ok. 30 tys. specjalistów. Poza opublikowaniem i analizą przeprowadzonych badań zwrócono również uwagę na pozytywne skutki wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych. W tym celu powołano się na obserwacje dr Schmuckera z Bremy, gdzie od stycznia 2008 r. obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Okazało się, że chociaż przypadki zawału serca wśród palących mieszkańców Bremy występują z tą samą częstotliwością, to dla dotychczasowych biernych palaczy ryzyko chorób krążenia zmalało aż o 26 proc.

Czytaj: Masz dziecko? Pilnuj, by wystrzegało się papierosów

Zobacz: Czy istnieją mózgi odporne na uzależnienie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA