Bilirubina

Bilirubina jest żółtym barwnikiem pochodzącym z rozpadu hemoglobiny - barwnika oddechowego znajdującego się w czerwonych krwinkach. Proces ten zachodzi przede wszystkim w śledzionie, wątronie i szpiku kostnym jako wynik niszczenia starzejących si

Bilirubina jest żółtym barwnikiem pochodzącym z rozpadu hemoglobiny - barwnika oddechowego znajdującego się w czerwonych krwinkach. Proces ten zachodzi przede wszystkim w śledzionie, wątronie i szpiku kostnym jako wynik niszczenia starzejących się krwinek czerwonych. Zdrowa wątroba wychwytuje bilirubinę i wydala ją wraz z żółcią do jelit. Dzięki bakteriom jelitowym bilirubina podlega dalszym przemianom, które prowadzą do powstania barwnej substancji nadającej charakterystyczny kolor wydalanym z organizmu resztkom.

W organizmie występują dwie formy bilirubiny - wolna i sprzężona określane w sumie jako bilirubina całkowita. W naturalnych warunkach podwyższony poziom bilirubiny występuje podczas ciąży oraz u noworodków. W innych przypadkach jest wywołany procesem chorobowym i może wynikać z: żółtaczki, marskości żółciowej wątroby, chorób dróg żółciowych, kamicy przewodowej, zatrucia muchomorem sromotnikowym, alkoholowej choroby wątroby. 

Czytaj też:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA