Nowy sklep

już ON-LINE

Bliźniacy podatni na anoreksję

Mężczyźni z pary bliźniąt o przeciwnych płciach częściej chorują na anoreksję.
 

Mężczyzna - który ma siostrę bliźniaczkę - ma większe szanse by zachorować na anoreksję niż inni mężczyźni.

Autorzy badań opublikowanych w "Archives of General Psychiatry" twierdzą, że to odkrycie podaje kolejne dowody za hipotezą, iż ekspozycja na żeńskie hormony płciowe w łonie matki może być przyczyną rozwoju anoreksji w późniejszym życiu. "Jadłowstręt psychiczny (anoreksja) około 10 razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Powody tak dużej różnicy są nam nieznane, choć jest prawdopodobne, że to odkrycie będzie stanowić ważny krok na przód w zrozumieniu czynników mających wpływ na występowanie anoreksji" - napisali autorzy badań.

On z pary żeńsko – męskiej

Badacze Marco Procopio z Anglii i Paweł Marriott z Kanady przeanalizowali dane medyczne bliźniąt ze Szwecji, które urodziły się w latach 1935 - 1958. Naukowcy przyjęli dwa różne zestawy kryteriów, według których kwalifikowali badanych - wąski i szeroki.Okazało się, że kobiety bliźniaczki miały większe szanse na rozwój zaburzeń odżywiania w dorosłym życiu niż mężczyźni bliźniacy - z wyjątkiem mężczyzn, którzy posiadali siostrę bliźniaczkę. "W rzeczywistości ryzyko u nich jest na poziomie równym kobietom z par bliźniąt" - podali badacze.

Przebadano 4478 dwujajowych bliźniąt przeciwnej płci. Okazało się, że:

- biorąc pod uwagę wąski zakres danych, u 16 mężczyzn i 20 kobiet rozwinęła się anoreksja

- biorąc pod uwagę szeroki zakres danych, anoreksja rozwinęła się u 27 mężczyzn i 32 kobiet

Winne hormony

"Prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska jest takie, iż u kobiety w ciąży z chłopcem i płodem płci przeciwnej, produkowana jest substancja hormonalna, zwiększająca ryzyko wystąpienia anoreksji w dorosłym życiu" - napisali naukowcy."Ponieważ mężczyzna z pary bliźniąt o przeciwnych płciach może być narażony na działanie tej substancji, może to mieć wpływ na podwyższone ryzyko zachorowalności na anoreksję u mężczyzn w takim przypadku. Najpoważniejszymi kandydatami na substancję, o której mowa, są żeńskie hormony steroidowe" - dodali.

RED ELKA

Źródło: Medme.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)