Blizny i rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać i jakie kosmetyki stosować?

Rozstępy są zmorą większości kobiet. Zwłaszcza kobiety w ciąży obawiają się, że ich ciała po porodzie pokryją nieestetyczne, wrzecionowate blizny. Pierwsze oznaki rozstępów pojawiają się już w czasie ciąży i potrafią przyćmić radość z oczekiwania na pojawienie się dziecka. Jak pozbyć się rozstępów? Jakie kosmetyki w ciąży warto stosować?
Kobieta w ciąży z rozstępami na brzuchu
Źródło: 123RF
Spis treści

Skąd biorą się rozstępy w ciąży?

Rozstępy powstają na skutek nadmiernego rozciągania się skóry. Kiedy skóra rozciąga się, zrywają się włókna kolagenowe i elastynowe w jej wnętrzu. Na skutek zrywania włókien, na powierzchni skóry pojawiają się nieestetyczne, wrzecionowate blizny nazywane rozstępami.

Rozstępy zwykle powstają na brzuchu, udach, piersiach oraz ramionach. Najbardziej narażone na rozstępy są kobiety w ciąży, młodzież w okresie dojrzewania, kulturyści w czasie budowania masy mięśniowej oraz osoby otyłe.

Rozstępy mogą także pojawić na skutek zmian hormonalnych. Kobiety w ciąży są w grupie największego ryzyka, gdyż w ich przypadku skóra na brzuchu rozciąga się bardzo szybko, a brzuch potrafi osiągnąć pokaźne rozmiary. Dla wielu kobiet rozstępy są nieuniknione. Co prawda nie wpływają one negatywnie na stan zdrowia, ale stanowią poważny defekt estetyczny.

Jak wyglądają rozstępy po ciąży?

Zanim rozstępy po ciąży przybiorą jasny kolor, a skóra wokół nich zacznie się marszczyć, przechodzą kilka faz wzrostu. Zwykle około piątego miesiąca ciąży, kiedy przyrost wagi jest największy, na skórze pojawiają się czerwone pasma. Jest to tzw. faza zapalna, która trwa dwa, trzy miesiące. W fazie zapalnej rozstępy z czerwonego zmieniają kolor na fioletowy. Później następuje faza zanikowa – rozstępy zaczynają blednąć, a skóra wokół nich zaczyna się marszczyć. W fazie zanikowej rozstępy przyjmują swój ostateczny kolor i kształt. Blizny powstałe w tej fazie będzie można usunąć tylko operacyjnie.

Jak pozbyć się rozstępów?

Jeśli nie chcemy mieć na stałe nieestetycznych, wrzecionowatych blizn, trzeba zacząć działać w fazie zapalnej. Eksperci są w tej kwestii zgodni - odpowiednia pielęgnacja skóry w fazie zapalnej pozwoli pozbyć się rozstępów lub przynajmniej zmniejszyć ich widoczność. Jeśli zabiegi pielęgnacyjne zostaną wdrożone dopiero w fazie zanikowej, prawdopodobnie będzie już za późno na pozbycie się blizn z brzucha, ud i innych newralgicznych miejsc. Jakie zabiegi pielęgnacyjne pomogą zmniejszyć rozstępy?

Sposoby na rozstępy

Skuteczny preparat kosmetyczny na pozbycie się już uformowanych rozstępów nie istnieje. Rozstępy w fazie zanikowej może usunąć operacyjnie lub próbować je rozjaśnić. Kobietom, którym po ciąży pozostała pamiątka w postaci wrzecionowatych pasm, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Rozstępy można usunąć chirurgicznie lub laserowo. Gabinety medycyny estetycznej oferują również inne zabiegi na rozstępy – mezoterapię, karboksyterapię, mikrodermabrazję oraz peelingi chemiczne.  Poza zabiegami chirurgicznymi i kosmetycznymi, istnieje jeszcze inna metoda na pozbycie się rozstępów. Eksperci podkreślają, że rozstępom należy przede wszystkim zapobiegać, a działania prewencyjne należy wdrożyć już na wczesnym etapie ciąży.

Olejek na rozstępy

Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne są w stanie zapobiec powstaniu nieestetycznych blizn na ciele, ale pod warunkiem, że pielęgnację skóry rozpocznie się już w pierwszym trymestrze ciąży. Specjaliści zalecają, aby miejsca, w których mogą pojawić się rozstępy, smarować specjalnymi olejkami, które nawilżą i ujędrnią skórę oraz pomogą w odbudowie włókien kolagenu i elastyny. Z takich właściwości znane są następujące olejki:

  • olej arganowy,
  • olej jojoba,
  • olej z krokosza barwierskiego,
  • olejek grejpfrutowy,
  • olej z orzechów makadamia,
  • olej kokosowy.

W aptekach i drogeriach można kupić gotowe preparaty na rozstępy, które mają w składzie kilka olejków. Ostatnio na rynku aptecznym pojawił się bio-olejek Kneipp, który zawiera w 100% naturalne olejki roślinne. W składzie bio-olejku można znaleźć olejek grejpfrutowy, który wspomaga regenerację i odnowę skóry oraz olejek z krokosza barwierskiego i oliwę z oliwek, które chronią skórę przed utratą nawilżenia. Olejki na rozstępy należy wcierać w skórę systematycznie. Na początku ciąży dwa razy dziennie, a w drugim i trzecim trymestrze trzy, cztery razy na dobę. Jedynie systematyczne stosowanie olejków jest w stanie zapobiec pojawieniu się nieestetycznych blizn na brzuchu, udach i piersiach.

Czytaj też:

Źródła:

  • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, Warszawa 2005, s. 318-323.
Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy, interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy, interpretacja wyników
Ból brzucha w ciąży – kłujący ból brzucha w ciąży. Przyczyny
Implantacja zarodka – jakie są objawy implantacji zarodka
Ryby w ciąży - jakie ryby można jeść w ciąży?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama