Błonnik a zasady racjonalnego odżywiania

Błonnikiem pokarmowym określa się wszystkie formy węglowodanów, pochodzące z roślin, które nie ulegają trawieniu i wchłanianiu w jelicie cienkim, ale są częściowo hydrolizowane przez bakterie bytujące w okrężnicy. Błonnik pokarmowy dzieli się na frakcję rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Frakcję rozpuszczalną stanowią pektyny, gumy i śluzy, natomiast frakcję nierozpuszczalną celulozy, hemicelulozy i ligniny. Obie frakcje są równie istotne dla utrzymania zdrowia organizmu.
błonnik

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Błonnik - frakcja rozpuszczania a nierozpuszczania

Frakcje nierozpuszczalne zwiększają objętość stolca i wiążą wodę w organizmie, co ma pozytywny wpływ na perystaltykę jelit i regularność wypróżnień. Frakcje rozpuszczalne redukcją poziom cholesterolu we krwi ogółem oraz frakcji LDL. Błonnik obniża poposiłkową glikemię, a co za tym idzie zmniejsza wyrzut insuliny. Może przeciwdziałać takim chorobom jak miażdżyca, zaparcia, otyłość oraz cukrzyca.

Zapotrzebowanie

Ogólne zapotrzebowanie na błonnik jest różne, w zależności od płci oraz grupy wiekowej. Według Norm Instytutu Żywności i Żywienia dzieci w wieku 1-3, powinny dostarczać do organizmu od 10 do 16 gramów dziennie. Chłopcy i dziewczęta w przedziale wiekowym 10-18 powinni dostarczać od 19 do 21 gramów błonnika na dzień, natomiast kobiety i mężczyźni w przedziale wiekowym 19-65 powinni dostarczać 25 gramów, a w wieku powyżej 66 roku życia ilość błonnika powinna ulec zmniejszeniu do 20 gramów na dzień.

Mimo istotnej roli błonnika w diecie, nie należy również przesadzać z jego ilością dostarczaną z pożywieniem. Ze względu na utrudnienie wchłaniania składników z pożywienia może wpływać na zmniejszenie absorpcji składników mineralnych, przy spożyciu go w nadmiarze. Produkty zbożowe, które są bogate w błonnik dostarczają organizmowi również kwas fitynowy, który zmniejsza wchłanianie wapnia, magnezu, żelaza i cynku. Należy również pamiętać, iż błonnik zmniejsza przyswajalność leków.

Przy diecie bogatoresztkowej (inaczej wysokobłonnikowej) należy również pamiętać o wypijaniu odpowiednio dużej ilości wody. Błonnik wiąże wodę w organizmie, jeśli wiec nie dostarczymy jej w odpowiedniej ilości, możemy sobie zafundować efekt odwrotny, czyli zaparcia.

Reklama

Błonnik - gdzie szukać?

Jeśli chcemy naszę dietę wzbogacić w jakże cenny blonnik, warto sięgnąć po:

  • Produkty zbożowe – pieczywo żytnie, razowe, z dodatkiem ziaren, płatki, pełnoziarniste makarony, kasze, ryż brązowy,
  • Suszone owoce i orzechy,
  • Warzywa – najlepiej jadane na surowo lub gotowane al dente,
  • Owoce – jeśli to możliwe zajadane ze skórką.

Podsumowanie do wpisu autorów programu dla dietetyków Kcalmar.pro:

Jeśli zmagasz się z problemami jelitowymi warto skonsultować swój sposób odżywiania ze specjalistą, omówić dotychczasowy jadłospis i być może zwrócić uwagę na podaż błonnika w diecie. Wiadomym jest, iż jadłospis powinien się opierać na prawidłowych i racjonalnych zasadach żywienia z uwzględnieniem odpowiedniej podaży energii, podziałem makroskładników i dostarczanych składników mineralnych i witamin. Wybierając zatem specjalistę warto skorzystać z wyszukiwarki dietetyków jaką daje nam Kcalmar.com. Poprzez wybranie specjalizacji, która nas interesuje, w tym przypadku – problemy jelitowe, choroby dietozależne, czy odchudzanie mamy podgląd do profilu publicznego danego dietetyka, gdzie możemy sprawdzić opinie innych pacjentów i umówić się bezpośrednio na wizytę. 

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!