Błonnik – nasz sprzymierzeniec

Starszy niż rok
Hipokrates, grecki lekarz, jeden z prekursorów medycyny, urodzony 460 lat p.n.e., zalecał spożywanie chleba z pełnego ziarna ze względu na jego pozytywne działanie na jelita. Rada ta miała swoje uzasadnienie, gdyż mąka razowa zawiera dużo błonnika.  
 

Cóż to takiego ten tajemniczy błonnik?

Jest to węglowodan będący składnikiem ścian komórek roślinnych. Organizm człowieka nie jest w stanie go strawić. Jeszcze niedawno uważano, że błonnik nie ma żadnej wartości odżywczej. Obecnie poglądy na ten temat diametralnie się zmieniły. Dlaczego sądzi się teraz, że powinniśmy spożywać duże ilości substancji, której nie trawimy? Okazuje się, że spełnia ona niezwykle ważną funkcję.

Dobroczynne działanie:
-w przewodzie pokarmowym błonnik pełni rolę substancji balastowej, zwiększając objętość treści pokarmowej i, poprzez wchłanianie wody, zwiększając objętość stolca
-działa odtruwająco, wchłaniając szkodliwe substancje powstające w jelitach w procesie trawienia. Zapobiega w ten sposób zaparciom
-spowalnia wchłanianie cukrów i obniża indeks glikemiczny posiłków
-działa ochronnie na śluzówkę jelit
-obniża poziom cholesterolu we krwi
-poprawia odporność immunologiczną
-reguluje ciśnienie krwi

Z tych powodów błonnik jest niezbędny w diecie każdego człowieka, a zwłaszcza w diecie chorych na cukrzycę, miażdżycę i nadciśnienie. Ponieważ organizm go nie trawi, jest nieocenionym sprzymierzeńcem w odchudzaniu!

Ile błonnika powinno znaleźć się w naszej diecie?

Przeciętna dieta Polaka zawiera około 15 gramów błonnika na dobę. Tymczasem najnowsze zalecenia dietetyków wskazują, aby dzienne spożycie błonnika wynosiło około 20-40 gramów, czyli dużo więcej. Oznacza to, że należy znacznie zwiększyć spożycie owoców i warzyw, które powinny stanowić dodatek do każdego posiłku.

Gdzie znajdziemy błonnik

Wśród warzyw najwięcej błonnika zawierają: groch, fasola, soja i natka pietruszki. Z owoców najbogatszym jego źródłem są: maliny, porzeczki i agrest. Poza owocami i warzywami duże ilości błonnika zawierają: pieczywo z pełnego przemiału, kasze i otręby pszenne.

Ciągle za mało błonnika

Błonnik a odchudzanie

Jeśli się odchudzasz to wiedz, że błonnik wspaniale wspomaga odchudzanie. Nie tylko sam nie dostarcza kalorii, ale wypełniając przewód pokarmowy, daje uczucie sytości i zmniejsza wchłanianie tłuszczów i cukru z jelit. Należy jednak pamiętać, że nie jest on jedynym składnikiem owoców i warzyw. Warzywa i owoce mogą zawierać spore ilości węglowodanów i być całkiem pokaźnym źródłem kalorii. Dlatego, jeśli liczysz kalorie, pamiętaj, że warzywa możemy podzielić na niskokaloryczne i te, które są źródłem większej liczby kalorii.

Warzywa i owoce zawierające niewielką ilość kalorii to: brokuły, botwinka, cykoria, kabaczki, ogórki, kalafiory, kalarepka, papryka, pomidory, rzodkiewki, sałata, szparagi, szpinak, arbuzy, grejpfruty, melony, poziomki, truskawki. Możesz je spożywać praktycznie bez ograniczeń. Więcej węglowodanów, a zatem i kalorii, zawierają: bób, brukselka, buraki, dynia, fasolka, soja i groszek, kukurydza, jarmuż, ziemniaki, brukiew, avocado, jeżyny, banany, śliwki i winogrona. Te warzywa i owoce włącz do swego dziennego bilansu kalorii.

Oto przykład jadłospisu, który zaspokoi dzienne zapotrzebowanie organizmu na błonnik:
Śniadanie - grahamka z jajkiem lub wędliną i pomidorem, kawa lub herbata albo płatki kukurydziane z mlekiem, do tego kromka razowego chleba z twarożkiem i pomidor lub rzodkiewka.
II śniadanie: jabłko, jogurt, kanapka z razowego chleba z serem lub wędliną; sok z czarnej porzeczki.
Obiad: ziemniaki, mięso wołowe lub drobiowe z grilla albo duszone w małej ilości tłuszczu, dużo surówek, zupa jarzynowa, jako drugie danie może być też sztuka mięsa z kaszą gryczaną lub jęczmienną, surówka ze świeżych warzyw.
Kolacja: ryba, także po grecku, chleb razowy albo jogurt z musli.

Zobacz: Dieta bogata w błonnik

Czytaj też: Błonnik witalny - jak stosować? Efekty, dawkowanie i właściwości

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Gdzie najczęściej kupujesz produkty ekologiczne?

  Na targu

  W Internecie

  W supermarkecie

  W sklepie ze zdrową żywnością

  Od lokalnych dostawców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA