Bluszcz pospolity – na kaszel i serce

O działaniu bluszczu pospolitego można mówić długo: przeciwdziała on bowiem nowotworom, zapaleniom oraz pomaga przy wykrztuszaniu. Pozytywnie wpływa na przepuszczalność żył i pracę serca. Bluszcz pospolity pobudza do działania wątrobę oraz woreczek żółciowy.
Spis treści

Bluszcz ma również działanie przeciwgrzybicze, bakteriostatyczne, rozkurczowe i przeciwobrzękowe. Surowcem zielarskim bluszczu pospolitego są liście (Folium Hederacea), które zbiera się ze specjalnych upraw w ostatnim miesiącu lata. Roślina ta zawierają związki biologicznie czynne, takie jak: flawonoidy, saponiny trójterpenowe (m.in. hederaktozyd B i C, α-hederyna), karoten, emetyna, skopolina, fenolokwasy (m.in. chlorogenowy i kawowy). Bluszcz pospolity jest rośliną chronioną.

Właściwości lecznicze bluszczu

Bluszcz pospolity jest rośliną szczególnie polecaną w leczeniu chorób dolnych i górnych dróg oddechowych, takich jak: uciążliwy kaszel, choroby płuc, zapalenie oskrzeli czy astma. Przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, rozkurczowe i wykrztuśne działanie tej rośliny powoduje, że jest ona powszechnie dodawana do syropów i tabletek leczących zapalenia i schorzenia dróg oddechowych. Bluszcz pospolity polecany jest w leczeniu zapalenia oskrzeli, ponieważ rozluźnia mięśnie gładkie drzewa oskrzelowego. Ponadto roślina ta zmniejsza bolesność i częstotliwość ataków kaszlu. Zmniejsza i rozrzedza gęstą wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, dzięki czemu jest ona łatwiejsza do odkrztuszenia, a odruch kaszlowy jest łagodniejszy. Preparaty z bluszczem pospolitym łagodzą objawy towarzyszące w uciążliwym kaszlu i poprawiają kondycję chorego.

Wyciągi z bluszczu pospolitego pozytywnie wpływają na przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. W niewielkiej dawce rozszerzają żyły, natomiast w dużej zwężają je i zwalniają rytm serca. Wyciągi z bluszczu przyczyniają się więc do regulacji pracy serca i układu krwionośnego. Ponadto roślinę tę stosuje się do regulowania zaburzeń krwawień miesiączkowych u kobiet, którym towarzyszą objawy wegetatywne oraz silne bóle menstruacyjne.

Bluszcz pospolity stosowany jest również w medycynie ludowej. Używany jest do łagodzenia dolegliwości związanych z gośćcem stawowym oraz przy bólach reumatycznych. Bluszcz pospolity stosowany jest też w postaci kąpieli, obmywań, okładów oraz do płukania gardła i jamy ustnej. Ponadto zewnętrznie rośliną tą leczy się trudno gojące się rany

Kosmetyki z bluszczu

W kosmetyce bluszcz pospolity używany jest jako dodatek do produkcji kremów i lotionów. Wyciągi w nich zawarte zmiękczają skórę, wzmacniają i ujędrniają ją, a także mają właściwości uelastyczniające i oczyszczające. Kosmetyki zawierające bluszcz są szczególnie polecane w terapii antycellulitowej, przy poprawie wyglądu i kondycji skóry, a także przy łagodzeniu oparzeń słonecznych i podrażnień. Roślina ta, wnikając w skórę, stymuluje spalanie tłuszczu w tkankach, poprawia ukrwienie i krążenie w skórze oraz zmniejsza obrzęki.

Przekroczenie zalecanych dawek preparatów zawierających bluszcz pospolity może spowodować podrażnienie układu pokarmowego i objawiać się biegunką, nudnościami i wymiotami.

Sprawdź: Dlaczego warto jeść czarne jagody?

Czytaj też: Babka płesznik - jak stosować? Właściwości i działanie

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dwa dni w przedszkolu i infekcja gotowa. Dlaczego dzieci tak często chorują?
Przeczytaj artykuł
Przeziębienie w ciąży – jak leczyć? Leki i domowe sposoby
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dwa dni w przedszkolu i infekcja gotowa. Dlaczego dzieci tak często chorują?
Przeziębienie w ciąży – jak leczyć? Leki i domowe sposoby
Domowa inhalacja - na kaszel, katar. Jak zrobić?
Co na kaszel mokry? U dziecka, niemowlaka i dorosłego

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama