Ból brzucha – co na ból brzucha? Rodzaje dolegliwości

Ból brzucha przytrafił się niejednokrotnie niemalże każdemu, jednak przyczyny jego wystąpienia mogą być zupełnie różne. Jednym z rodzajów dolegliwości jest ból całego brzucha, tzw. rozlany, który może świadczyć o zapaleniu żołądka lub jelit. Co robić jak boli brzuch? Przede wszystkim zastosować lekkostrawną dietę, skonsultować się z lekarzem oraz sięgnąć po domowe metody, jak np. rumianek czy siemię lniane.
Co na ból brzucha
Źródło: 123RF

Spis treści

Wiele kobiet odczuwa bóle brzucha w ciąży. Z czego one wynikają? Przede wszystkim chodzi o macicę, która przez całą ciąże się powiększa. Ponadto ból może wynikać z ruchów dziecka oraz jego nieustannego rozwoju. Nasilenie, częstotliwość i długość występowania dyskomfortu są sprawą indywidualną i w razie niepokoju, warto o tym stanie poinformować lekarza podczas wizyty ginekologicznej. 

Ból brzucha i pleców w ciąży również nie powinien być powodem do obaw, chyba że jest intensywny i towarzyszą mu inne objawy, jak krwawienie z pochwy, bądź intensywny ból podbrzusza – wtedy konieczna jest niezwłoczna konsultacja lekarska. 

  Ból brzucha po lewej stronie 

  Rodzajów bólu brzucha jest co najmniej kilka, a każdy z nich może świadczyć o innej dolegliwości. Ważna jest uważna obserwacja dodatkowych objawów, dokładnej lokalizacji bólu, jego charakteru, częstotliwości i intensywności. Te dane z pewnością ułatwią prawidłowe rozpoznanie, a tym samym umożliwią rozpoczęcie leczenia.

  Za ból brzucha po lewej stronie najczęściej odpowiedzialne są takie schorzenia, jak:

  Gdy ból jest intensywny, bądź towarzyszą mu inne, niepokojące objawy, należy udać się do lekarza w celu rozpoznania i w razie konieczności zastosowania leczenia.

  Ból brzucha po prawej stronie

  O nieco innych dolegliwościach może świadczyć ból z prawej strony brzucha, dlatego dokładne określenie lokalizacji jest niezwykle ważne. Przede wszystkim wskazać należy takie choroby, jak:

  Ból w dole brzucha

  Ból w dole brzucha może świadczyć o różnych dolegliwościach również ze względu na płeć. 

  U kobiet są to przede wszystkim zmiany zapalne w okolicy błony śluzowej macicy, bądź przydatków. Mogą to być stany, jak:

  W przypadku mężczyzn ból w podbrzuszu również może wskazywać na dolegliwości związane z narządem płciowym. Przede wszystkim jest to objaw zapalenia najądrza lub zapalenia gruczołu krokowego, czyli prostaty.Ból brzucha w okolicy pępka niekiedy jest oznaką noszenia zbyt ciasnych ubrań, bądź jest początkowym symptomem zapalenia wyrostka robaczkowego. 

  Ból brzucha u dziecka

  Ból brzucha często występuje również u dzieci, jednak w ich przypadku przyczyna zwykle leży po stronie żywienia. Przejedzenie, konsumpcja nieświeżej żywności, bądź zbyt tłustej mogą prowadzić do wystąpienia zatrucia, czy grypy jelitowej. 

  Ból brzucha u dzieci często idzie w parze z:

  • nudnościami,
  • wymiotami,
  • biegunką,
  • gorączką.

  W sytuacji, gdy występują wyżej wymienione dolegliwości, a przede wszystkim ból brzucha 
  i biegunka, należy udać się z dzieckiem do pediatry, a także pamiętać o nawadnianiu organizmu, bo nie doprowadzić do jego odwodnienia. 

  Rodzaje bólu brzucha 

  Poza opisem lokalizacji bólu brzucha należy wziąć pod uwagę również moment jego występowania. To również może ułatwić rozpoznanie dolegliwości i wprowadzenie odpowiedniej kuracji leczniczej.

  Najczęściej występujące bóle brzucha to:

  • ból brzucha po jedzeniu– może świadczyć m.in. o zespole jelita drażliwego, refluksie żołądka, zatruciu, nietolerancji pokarmowej lub chorobie wrzodowej,
  • nocne bóle brzucha– występuje po zjedzeniu tłustego posiłku przed snem, jako symptom niestrawności. Jest to także częsty objaw choroby wrzodowej,
  • poranne bóle brzucha– dotykają osoby z zespołem jelita drażliwego, z zapaleniem błony śluzowej żołądka oraz w czasie choroby wrzodowej. 

  Bóle żołądka, które pojawiają się nocą lub wczesnym rankiem wymagają konsultacji lekarskiej. 

  Co na ból brzucha?

  Leczenie bólu brzucha przede wszystkim uzależnione jest od przyczyny jego wystąpienia. Gdy za dolegliwość odpowiedzialna jest choroba to kuracja powinna przebiegać ściśle 
  z zaleceniami lekarza. 

  W przypadku, gdy ból pojawił się po jedzeniu trzeba pamiętać m.in. o:

  • lekkostrawnej diecie,
  • unikaniu jedzenia przed snem,
  • piciu dużej ilości wody,
  • unikaniu alkoholu,
  • ograniczaniu gazowanych napojów,
  • unikaniu kofeiny.

  Na rynku dostępne są również różnorakie suplementy diety dostępne bez recepty. Zastosować można także mieszanki ziół oraz roślin, jak np.:

  • karczoch,
  • siemię lniane,
  • rumianek,
  • mięta pieprzowa,
  • kminek,
  • ostropest plamisty.

  Czytaj również:

  Oceń artykuł

  (liczba ocen 12)

  Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

  Zamknij