Ból gardła latem - leczenie, przyczyny, domowe sposoby

Ból gardła latem najczęściej jest efektem zbyt gwałtownego wychłodzenia rozgrzanego upałem organizmu. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Czy domowe sposoby na ból gardła zawsze są skuteczne? Zobacz, co robić, kiedy nie pomagają czosnek i oliwa. Jak szybko wyleczyć ból gardła za pomocą medykamentów dostępnych bez recepty, tak by znów w pełni cieszyć się wakacyjną pogodą?
Kobieta z bólem gardła
Źródło: 123RF
Spis treści

Domowe sposoby na ból gardła

Domowe sposoby na ból gardła sprawdzają się w przypadku dolegliwości o niewielkim lub średnim natężeniu. Na suche gardło czy lekkie przeziębienie od klimatyzacji stosować można środki, takie jak:

 • czosnek – nazywany naturalnym antybiotykiem. W trakcie jego rozgniatania, w wyniku kilku reakcji chemicznych, powstaje allicyna – substancja o udowodnionym działaniu bakteriobójczym i wirusobójczym. Na ból gardła czosnek najlepiej jest przeżuwać przez kilka minut, działa wówczas silnie miejscowo. Co ważne, przed spożyciem nie należy czosnku poddawać żadnej obróbce, zwłaszcza termicznej.
 • miód – kolejny z naturalnych antybiotyków, o właściwościach antyseptycznych. Źródło witamin A, B i C, minerałów i innych substancji prozdrowotnych. Dodatkowym walorem miodu jest działanie łagodzące podrażnienia błony śluzowej.  
 • siemię lniane – na gardło stosowane przede wszystkim osłonowo. Siemię wytwarza swego rodzaju śluz, który powleka błonę śluzową gardła i przełyku. W ten sposób łagodzi efekt mechanicznych podrażnień, w szczególnie dojmujący sposób odczuwanych w czasie infekcji górnych dróg oddechowych.
 • ziemniak – roztarty i ugotowany, tworzy leczniczą papkę, która działa przeciwobrzękowo.

Jak szybko wyleczyć ból gardła?

Domowe sposoby na ból gardła nie zastąpią jednak leczenia farmakologicznego, w sytuacji gdy dolegliwości mają większe natężenie. Jak szybko wyleczyć gardło, kiedy dopadnie nas angina lub inna poważna infekcja? Sięgając po środki, które działają zarówno objawowo jak i przyczynowo, są wygodne i precyzyjne w aplikacji (co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci) oraz bezpieczne w stosowaniu. Dobry lek na ból gardła to taki, który skutecznie likwiduje wszystkie objawy zapalenia gardła, czyli ma działanie:

 • przeciwzapalne,
 • przeciwbólowe,
 • przeciwobrzękowe,
 • znieczulające,
 • odkażające.

Dobrym przykładem leku bez recepty, który może pomóc przy bólu gardła jest Uniben. Substancją czynną Unibenu jest benzydamina – niesteroidowy lek przeciwzapalny, który w przeciwieństwie do innych środków z grupy NLPZ nie powoduje owrzodzenia przewodu pokarmowego. Uniben dostępny jest w formie aerozolu. Dozownik z lekiem wyposażony jest w długi aplikator, który zapewnia skuteczne dotarcie bezpośrednio do źródła bólu. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne. Pozwala też na osiągnięcie większego stężenia substancji leczniczej bezpośrednio tam, gdzie znajduje się ognisko zapalne.

Jak nawilżać gardło?

Lek zawiera także glicerol. Jest to substancja, która zapewnia nawilżenie błony śluzowej gardła, dodatkowo zmniejszając natężenie bólu. W czasie infekcji gardła jest to działanie wskazane. Oczywiście, działanie farmakologiczne można wspomagać metodami domowymi. Jak nawilżać gardło domowymi sposobami? Na suche gardło doskonale działają:

 • oliwa z oliwek – to prawdziwy balsam, doskonały w każdych okolicznościach, niezależnie od tego, czy ból gardła ma charakter chorobowy, czy też jest efektem przepracowania narządów mowy (nauczyciele, wykładowcy, piosenkarze etc.).
 • mleko z miodem - źródło naturalnego tłuszczu, dzięki zawartości miodu jeszcze lepiej przylega do podrażnionej śluzówki gardła. Na podobnej zasadzie działa masło – także można je podawać z miodem oraz czosnkiem.
 • rosół z kury – rozgrzewa, nawilża, natłuszcza, dostarcza cennych witamin, podnosi zdolności organizmu do walki z chorobą.
 • woda – niezbędna w każdej postaci. Służy przede wszystkim do picia (minimum 2 litry dziennie), ale jest też wykorzystywana, by zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu (latem można postawić większe naczynie z wodą na parapecie i pozwolić wilgoci swobodnie parować).

Skąd się bierze ból gardła latem?

Ból gardła latem bynajmniej nie jest przypadłością rzadką. Choć dolegliwość tę kojarzymy przede wszystkim z sezonem grypowym, w istocie bardzo wiele osób, zwłaszcza dzieci, zapada na nią latem. Zazwyczaj dzieje się tak ze względu na zbyt gwałtowne wychłodzenie rozgrzanego upałem gardła. Szczególnie niebezpieczne sytuacje to takie, gdy:

 • w upalny dzień, rozgrzani i spoceni wchodzimy do silnie klimatyzowanego wnętrza;
 • wsiadamy do stojącego na słońcu samochodu, w którym temperatura przekracza 40-50 stopni, a następnie uruchamiamy klimatyzację z silnym nawiewem;
 • przebywając na słońcu, w bardzo wysokiej temperaturze, chłodzimy się lodami lub zimnymi napojami, zwłaszcza szkodliwe dla gardła mogą się w takiej sytuacji okazać kostki lodu;
 • po długim wylegiwaniu na plaży, wbiegamy gwałtownie do zimnej wody, szczególnie nad polskim morzem, różnica temperatur może się okazać zabójcza. Możliwe konsekwencje, to nie tylko ból gardła, ale też szok termiczny.

Czy przeziębienie w lecie jest groźne?

Wiele tego typu infekcji ma charakter lekkiego przeziębienia. Ale pamiętać należy, że typowo letnią chorobą jest angina – silne zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebnych, o podłożu przede wszystkim bakteryjnym (paciorkowce β-hemolizujące grupy A Streptococus pyogenes) lub wirusowym (rhinowirusy, adenowirusy, czy wirus Coxackie). W obu przypadkach ból gardła jest bardzo silny, angina bakteryjna dodatkowo wywoływać może ropne naloty. Ropną, bakteryjną anginę leczy się przede wszystkim antybiotykami (najskuteczniejsza jest penicylina), środków tych nie podaje się natomiast w przypadku infekcji wirusowej. Niezależnie od źródła zakażenia stosuje się natomiast środki redukujące natężenie dolegliwości, działające bezpośrednio tam, gdzie zlokalizowany jest ból.

Dużą skuteczność wykazuje w tym kontekście benzydamina, którą możemy znaleźć m.in. w leku na gardło Uniben.

Dodatkowo pacjenci mogą wspomagać się środkami z palety domowych sposobów, którą w przypadku anginy niektórzy radzą wzbogacić o lody. Jest to działanie nie pozbawione kontrowersji, wielu specjalistów przekonuje jednak, że w przypadku wystąpienia tej akurat choroby, zimno większych szkód już nie zdoła już poczynić, a może działać znieczulająco.

Czytaj też:

Bibliografia

 • Ewelina Gowin, Wanda Horst-Sikorska, Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe? Farmacja współczesna 2012; 5
 • Anna Wawrzyniak, Racjonalna terapia ostrych infekcji górnych dróg oddechowych, Forum Medycyny Rodzinnej 2011, tom 5, nr 5
 • Maciej Rygalski, Edward Zawisza, Sprawdzone metody leczenia bólu gardła, Lek w Polsce, vol. 25 Nr 8’15 (291)
 • Marcin Dziekiewicz, Andrzej Radzikowski, Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2016, 12 (2)
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z lewej strony - pulsujący ból głowy z lewej strony
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z prawej strony - przyczyny bólu głowy
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból głowy z lewej strony - pulsujący ból głowy z lewej strony
Ból głowy z prawej strony - przyczyny bólu głowy
Ból korzonków – objawy, leczenie. Leki na zapalenie korzonków
Ból kości - piszczelowej, udowej, śródstopia. Przyczyny
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama