Nowy sklep

już ON-LINE

Ból stóp a płaskostopie

Na co dzień nie zwracamy istotnej uwagi na stopy. Traktujemy je czysto użytkowo, gdyż spełniają oczywistą i podstawową funkcję, jaką jest poruszanie się. A przecież pracują one – i to ciężko – podczas każdego naszego kroku.

Spis treści

Prawidłowo ukształtowana stopa ma dwa łuki nazywane sklepieniem podłużnym i sklepieniem poprzecznym. Dzięki takiemu wysklepieniu chodząc nie obciążamy całej stopy, ale tylko trzy punkty podparcia, tj. piętę, podstawę palucha i podstawę palca małego. Prawidłowe wysklepienie stopy warunkuje jej elastyczność, sprężystość i dobrą amortyzację wstrząsów i mikrourazów powstających w czasie chodzenia, biegania i skoków.

Platfus

Dość często u dorosłych dochodzi do obniżenia sklepienia podłużnego stopy na skutek zmian zwyrodnieniowych w stawach stopy, w następstwie czego staje się ona płaska. Płaskostopie, nazywane potocznie platfusem, występuje zawsze obustronnie. Pacjent odczuwa wówczas bóle łydek i stóp, łatwo się męczy, a jego chód staje się ociężały i kołyszący. Zaburzenia statyki stóp mogą również oddziaływać niekorzystnie na kręgosłup i wywoływać bóle pleców.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów stóp mogą narastać, nasilając wraz z upływem czasu odczuwanie dolegliwości. W stanach zaawansowanych dochodzi do obrzęków na skutek zaburzeń w krążeniu krwi i bolesności stóp uniemożliwiającej chodzenie, stanów zapalnych stawów stóp oraz koślawienia paluchów. Płaskostopie u małych dzieci jest zjawiskiem fizjologicznym, a jeśli pojawia się w wieku młodocianym, to jest następstwem niedomogi statycznej mięśni i więzadeł stopy.

Obcasytorturądlastóp">
 

Reklama

Obcasy torturą dla stóp

Tak modne obecnie pantofle na wysokich obcasach, w których nogi wyglądają zgrabnie i szczupło, są niestety torturą dla stóp. Wysokie obcasy zmieniają niekorzystnie rozkład sił działających w rejonie łuku poprzecznego stopy. W efekcie rozwija się płaskostopie poprzeczne z charakterystycznym poszerzeniem przedniej części stopy, gdzie na podeszwie tworzą się bolesne modzele. Modzele to płaskie, żółtawe zgrubienia rogowe, które są formą obrony skóry przed nadmiernym i stałym uciskiem. Można je ostrożnie usuwać samemu, po wcześniejszym wymoczeniu stóp w wodzie, używając past zmiękczających i pumeksu albo opatrunków hydrokoloidowych. Nie wolno natomiast samodzielnie „bawić się" w chirurga przy użyciu nożyczek czy nawet skalpela. Grozi to skaleczeniem i zakażeniem skóry.

  • ćwiczyć mięśnie stóp;
  • dbać o ich higienę;
  • nosić wygodne obuwie, w którym można swobodnie ruszać palcami.

Obcas powinien być niewysoki (3-5 cm). O pantoflach na szpilkach na co dzień lepiej jest zapomnieć, zostawiając je na szczególne okazje. W domu najkorzystniej jest nosić profilowane klapki. W czasie urlopu warto jak najwięcej chodzić boso po trawie lub piasku, gdyż jest to trening wzmacniający nasze stopy. Gdy już mamy płaskie stopy, pomocne są wkładki ortopedyczne, które podpierają sklepienie stopy i korygują je. Niestety, poprzez ucisk na mięśnie stopy powodują ich osłabienie i wiotczenie, dlatego przy wkładkach obowiązkowa jest gimnastyka mięśni stóp. Przy dużych dolegliwościach niezbędne są robione na miarę buty ortopedyczne. W niektórych przypadkach wskazane może być leczenie operacyjne.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)