} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Ból w jamie ustnej – raport Medme.pl

Ból w jamie ustnej może mieć wiele przyczyn. Najczęściej pojawia się w skutek podrażnienia lub stanu zapalnego. Lokalizuje się w gardle, a także na policzkach, podniebieniu oraz wargach. Zapytaliśmy naszych czytelników kiedy najczęściej odczuwają ból gardła oraz w jakim miejscu pojawiają się im pleśniawki i afty. W sondzie wzięło udział ponad pięć tysięcy osób, sprawdź co odpowiedzieli.
Kobieta bierze lek na ból w jamie ustnej
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Przyczyny bólu gardła

Ból gardła z reguły powodują infekcje – wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze. Drobnoustroje niszczą błonę śluzową, powodując bolesne podrażnienia. Ból gardła może być objawem anginy, zapalenia migdałków lub ucha, a także grypy. Nie należy go lekceważyć i jeśli nie pomagają już sprawdzone wcześniej sposoby trzeba zgłosić się do lekarza.

Dyskomfort w gardle może powodować również wysuszenie śluzówki. Dym papierosowy, zanieczyszczone lub zbyt suche powietrze, pył, a także głośny krzyk wpływają bardzo niekorzystnie nie tylko na gardło, ale na cały układ oddechowy.

Reklama

Kiedy najczęściej pojawia się ból gardła?

Ze względu na częste występowanie tej dolegliwości zapytaliśmy naszych czytelników kiedy zwykle odczuwają ból gardła. Najwięcej osób – 41 procent wskazało, że dyskomfort pojawia się rano. Może to świadczyć o tym zbyt suchym powietrzu w sypialni. W takiej sytuacji należy zadbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki przed snem. Niezbędne jest wietrzenie pomieszczenia. Dodatkowo skutecznym rozwiązaniem są również nawilżacze powietrza.

Ponad trzydzieści procent respondentów odpowiedziało, że ból gardła pojawia się u nich tylko przy infekcjach. Warto sięgnąć wtedy po domowe sposoby lub zgłosić się po pomoc do specjalisty. Konsultacja lekarska jest niezbędną jeśli pojawia się ostry ból lub otrzymuje się kilka dni.

Znacznie rzadziej badani odczuwają dyskomfort wieczorem, a także na skutek działania klimatyzacji czy wypicia zimnego napoju.

Każdy dyskomfort odczuwany w jamie ustnej negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dlatego na ból warto reagować natychmiastowo. W przypadku jego wystąpienia można sięgnąć po spraye do gardła. Działają one miejscowo i charakteryzują się szybkim działaniem. Najlepiej, jeśli spray zawiera benzydaminę, czyli substancję o działaniu przeciwzapalnym, znieczulającym, odkażającym i zmniejszającym obrzęk. Preparat tego typu zniweluje wiele rodzajów bólu gardła, niezależnie od ich przyczyny.

Reklama

Afty i pleśniawki – gdzie najczęściej występują?

Kolejną przyczyną dolegliwością sprawiającą ból w jamie ustnej są afty oraz pleśniawki. To niewielkie białe plamki (nadżerki) pojawiające się na błonie śluzowej. Choć nie są niebezpieczne dla zdrowia powodują znaczny dyskomfort.

Afty i pleśniawki wyglądają podobnie, jednak różnią się od siebie przyczyną i przedziałem wiekowym, w jakim występują. Główną różnicą pomiędzy aftami i pleśniawkami jest to iż pleśniawki dotyczą najczęściej niemowląt i są powodowane przez infekcje grzybiczne, natomiast afty diagnozowane są u starszych dzieci i dorosłych. Są symptomem m.in.:

  • nieprawidłowej higieny,
  • złej diety,
  • obniżonej odporności,
  • infekcji,
  • chorób takich jak zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna, czy białaczki,
  • urazów mechanicznych.

Gdzie najczęściej pojawiają się afty i pleśniawki? Miejscem o największej ilości wskazań (43 procent) wśród respondentów jest wewnętrzna strona policzka. Są tzw. afty Mikulicza, które goją się około 1-2 tygodni.

Jako kolejne badani wskazali te pojawiające się na języku. Są to afty opryszczkopodobne, przyjmujące nieregularne kształty i tworzące większe skupiska. One również ustępują po około 14 dniach

Nieco rzadziej, gdyż u 14 procent respondentów stwierdzane są najczęściej afty na dziąśle oraz u 12 procent na wardze. Natomiast najrzadziej czytelnicy zauważają ubytki śluzówki na podniebieniu i wardze.

Afty zazwyczaj znikają samoistnie, tylko duże zmiany powinny być leczone pod kontrolą lekarza. Jednak ze względu na znaczy dyskomfort warto wykorzystać domowe sposoby lub środki i leki dostępne w aptekach, aby złagodzić dokuczliwe objawy i przyśpieszyć gojenie. Skuteczne są płukanki z rumianku, smarowanie żelem aloesowym czy olejkiem herbacianym, a także dezynfekcja wodą utlenioną. Na rynku dostępne są także preparaty w formie aerozolu, zawierające benzydaminę. Warto stosować je na afty, niezależnie od ich umiejscowienia, ponieważ mają działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbólowe i miejscowo znieczulające.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby jamy ustnej
Gorzki smak w ustach - rano i po jedzeniu. Co oznacza i jak się go pozbyć?
Gorzki posmak w ustach
Nakładki na zęby - zastosowanie. Kiedy się zdecydować i jakie wybrać?
Licówki
Licówki kompozytowe - jak wyglądają? Wskazania i przeciwwskazania do założenia
Licówki z kompozytu
Podobne artykuły
Mężczyzna z plamami na języku
Plamy na języku – co oznaczają różne kolory? Jak leczyć?
Kobietę boli szczęka
Ból szczęki przy uchu, lewej lub prawej stronie albo zatokach. O czym może świadczyć?
Diastema
Szpara między zębami – jak się jej pozbyć? Metody
Dorosła kobieta mierzy sobie temperaturę ciała
Bostonka u dorosłych - jak się objawia i ile trwa? Powikłania i leczenie
Dewitalizacja zęba
Zatrucie zęba - jak wygląda zabieg? Skutki uboczne

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!