Bolące łydki i kolana

Starszy niż rok
Pytanie: Bardzo często (zwłaszcza podczas wchodzenia po schodach) bolą mnie łydki i kolana. Czy masaż może pomóc przy tej dolegliwości?
 

Odpowiedź: Aby móc odpowiedzieć na pytanie, czy masaż może pomóc na dolegliwości bólowe ze strony kolan i łydek, należy przede wszystkim zróżnicować struktury prowokujące ból.

Zobacz: Ruszaj po zdrowie, czyli 7 zalet biegania

Jeśli np. ból pochodzi ze struktur wewnętrznych stawu, /uszkodzone łąkotki, ubytki chrząstki stawowej, przerośnięty fałd błony maziowej/ lub z pasywnych struktur stawowych /więzadła, torebka stawowa i przyczepy mięśni/, to niestety masażem nie jesteśmy w stanie w tym przypadku pomóc. Czasem bywa tak, że odczuwanie bólu w okolicy stawu kolanowego pochodzi z innego miejsca. Dla przykładu: dysfunkcja stawu biodrowego może projektować dolegliwości bólowe w okolicy kolana.

Zobacz wideo: Operacja kolana - endoskopowa czy tradycyjna?

Co robić gdy bolą łydki?

W podobny sposób należałoby przyjrzeć się łydkom. Jeśli doszło do uszkodzenia/ naderwania/ mięśni podudzia lub, gdy mięsnie są zbyt „krótkie” to należy wdrożyć adekwatne do problemu działania. Jeśli jednak bólu nie powodują lokalne urazy mechaniczne, to najczęściej związany jest on z zaburzeniami krążenia lub zmianami związanymi z uszkodzeniem struktur kręgosłupa w odcinku L/S. W takim przypadku należałoby wykonać diagnostykę kręgosłupa, a później ewentualnie skonsultować problem w poradni chirurgii naczyniowej.

Czytaj: Operacja kolana - endoskopowa czy tradycyjna?

Masaż może pomóc rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie, ale nie usunie przyczyny powstawania tego typu dolegliwości.

aw

Zobacz: 6 sprawdzonych metod na skurcze mięśni

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy wyborze suplementów diety sprawdzam:

  Skład

  Markę produktu

  Opinie o produkcie 

  Cenę 

  Czas na jaki wystarczy opakowanie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA