Nowy sklep

już ON-LINE

Bóle głowy pod kontrolą

Zapewne nie ma wśród nas osoby, która choć raz w życiu nie cierpiała z powodu bólu głowy.
 

Opisując swoje dolegliwości mówimy często, że mamy "migrenę". Warto jednak wiedzieć, że prawdziwa migrena to tylko jedna z wielu przyczyn naszych dolegliwości. Bóle głowy mogą świadczyć o ciężkiej chorobie, ale najczęściej są one przejściowe, choć... dokuczliwe.

U podłoża 90% bólów głowy nie leży choroba. To są tak zwane pierwotne bóle głowy. Specjaliści i naukowcy ciągle odkrywają nowe metody i przyczyny tych bólów.

Pierwotne bóle głowy dzielimy na 3 kategorie:
- Napięciowy ból głowy
- Migreny
- Klasterowy ból głowy

Napięciowy ból głowy

Gdy jesteśmy zestresowani, przemęczeni i niewyspani możemy odczuwać  napięciowe bóle głowy. Ich występowaniu sprzyja także nadużywanie kawy i alkoholu oraz napinanie mięśni karku, częste przy długotrwałej pracy w pozycji siedzącej. Ból napięciowy narasta powoli, odczuwamy go w tyle głowy, czasem w okolicy czoła i skroni. Jeśli obejmuje całą głowę, możemy mieć wrażenie "zaciskającej się obręczy". Ten rodzaj bólu częściej występuje u kobiet.Klasterowy ból głowy

Zwany jest także bólem głowy Hortona. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa cluster - zgrupowanie, skupisko. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem ataków bólowych w określonym czasie w sposób zgrupowany. Ból zazwyczaj jest bardzo silny, stały i męczący, a pojawia się w oku, jego okolicach lub skroni. Występujący epizodycznie, zazwyczaj o jednej porze dnia. Promieniuje do okolicy skroniowej, policzka, żuchwy. Powoduje łzawienie, zaczerwienienie oczu i uczucie zatkanego nosa po tej samej stronie twarzy. Częściej dotyka mężczyzn, zwłaszcza palaczy. Może być mylony z zapalaniem zatok.  Napad bólu trwa około 60 minut.

Migrena

Silny, pulsujący ból po jednej stronie głowy, z towarzyszącymi zwykle nudnościami lub wymiotami. W czasie jego napadu często drażni nas światło, hałas, intensywne zapachy. Niektóre osoby mogą przewidzieć zbliżający się napad migreny, gdyż bywa on poprzedzony tzw. "aurą", czyli krótko trwającymi objawami neurologicznymi. Są to zaburzenia wzrokowe - najczęściej migoczący mroczek, pojawiające się zygzaki, ubytki widzenia lub czuciowe, np. drętwienia. U jeszcze innych osób zwiastunem bywa uczucie niepokoju i rozdrażnienia.

Zobacz: Migrena i napięciowy ból głowy – jakie są różnice?

Jak sobie radzić?

Najlepszym sposobem walki z bólami głowy jest rozpoznanie czynnika prowokującego i unikanie go. Pamiętajmy także o stałej, dostatecznej ilości snu, unikaniu silnych stresów i nadmiernego wysiłku fizycznego, zwłaszcza w upalne dni. Warto ograniczyć ilość wypijanej kawy i zrezygnować z alkoholu. Gdy jednak ból już się pojawi, powinniśmy położyć się w cichym i zacienionym pomieszczeniu. Ulgę może przynieść zimny kompres na karku, łagodny masaż karku i ramion. Często niezbędne są leki przeciwbólowe, choć trzeba pamiętać aby ich nie nadużywać. Zawsze też warto zasięgnąć opinii lekarza, jakie leki wybrać, bo tylko lekarz może określić jakiego rodzaju jest twój ból.

Znakomicie na ból głowy mogą pomóc plastry przeciwbólowe.

ACTIVPLAST Cold to plastry chłodzące, które łagodzą bóle głowy i objawy gorączki. Udrażniają przewody nosowe dając natychmiastową ulgę w czasie trwania kataru. Pomagają w łagodzeniu objawów migreny i bólów zębów oraz zmniejszają dolegliwości występujące w trakcie grypy i przeziębienia. Są bardzo dobrym rozwiązaniem dla sportowców i osób narażonych na urazy. Plaster ACTIVPLAST Cold można utrzymywać na skórze przez 8 godzin.

Producent: Medica Sp.J., ul. Przemysłowa 4a, 59-300, Lubin Dystrybucja: Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” Spółka Akcyjna, ul. A. Fleminga 2, 03-176 Warszawa.

Artykuł sponsorowany.

Czytaj też: Sposoby na przemęczone oczy

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)