Bolesne kobiece sprawy – jak im zaradzić

Bolesne kobiece sprawy
Starszy niż rok
Dolegliwości związane z cyklem płciowym potrafią być przykre i bardzo uciążliwe, a walka z nimi nie ma końca, bo mogą regularnie nawracać. Ponadto kobiety, ze względu na budowę narządu rodnego, są narażone na jego częste zakażenia.

Upławy

Upławy to nadmierna wydzielina z dróg rodnych, która nie jest krwią. Wydzielina bezbarwna, bezzapachowa, pojawiająca się w okresie okołoowulacyjnym i w czasie podniecenia seksualnego jest zjawiskiem naturalnym. Jednak każda zmiana jej wyglądu i zapachu świadczy o zakażeniu dróg rodnych. Upławy stają się wówczas żółtawe lub zielonkawe, bardzo obfite i nieprzyjemnie pachnące. W przypadku grzybicy wyglądem przypominają "wiejski serek". Zwykle pojawiają się także inne dolegliwości: świąd, pieczenie, bolesne stosunki. Leczenie jest proste - najczęściej stosuje się antybiotyki lub leki przeciwgrzybiczne dopochwowo, czasem doustnie. Ponieważ zakażenie przenoszone jest zwykle drogą kontaktów seksualnych, leczyć należy także partnera.

Czytaj też: Miesiączka i seks

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Przykre dolegliwości związane ze zbliżającą się miesiączką odczuwa ponad połowa kobiet. Są one spowodowane zmianami poziomu hormonów w drugiej fazie cyklu płciowego. Dochodzi wówczas do zatrzymywania wody w organizmie i powstawania uogólnionych obrzęków. Puchną ręce i nogi, piersi stają się napięte i bolesne, pojawiają się wzdęcia i bóle brzucha. Do dolegliwości fizycznych dołączają się także zaburzenia emocjonalne: nerwowość, rozdrażnienie, chwiejność nastrojów. Wszystkie te objawy ustępują wraz z pojawieniem się krwawienia miesiączkowego.

Sprawdź: Jak opóźnić okres? Poznaj bezpieczne sposoby

Zobacz: Ziołowe kuracje przeciw bolesnej miesiączce

Bolesne miesiączki

Dla wielu kobiet dolegliwości te są tak silne, że na dzień lub dwa zakłócają normalne funkcjonowanie. Wówczas zawsze wymagają one konsultacji ginekologicznej, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia. Jednym z nich jest wciąż rzadko rozpoznawana endometrioza. Istotą choroby jest tworzenie się ognisk błony śluzowej macicy poza macicą. Zwykle lokalizują się one w obrębie narządu rodnego (np. w jajnikach), mogą jednak umiejscowić się w całej jamie brzusznej (np. w jelitach, pęcherzu moczowym). Śluzówka ta podlega takim samym zmianom w ciągu cyklu płciowego jak błona śluzowa macicy. Podczas miesiączki dochodzi do jej złuszczania się i krwawienia. Jest to przyczyną obfitych i bolesnych miesiączek. Endometriozę należy leczyć, gdyż może ona prowadzić do powstawania zrostów w obrębie narządów rodnych i niepłodności. Wybór leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. Ogniska nieprawidłowej śluzówki można usunąć operacyjnie, stosując leki hormonalne lub zachodząc w ciążę.

W przypadku gdy lekarz nie wykryje żadnych nieprawidłowości, winę za bolesne miesiączkowanie ponoszą silne skurcze macicy, które pomagają w usuwaniu złuszczonych, niepotrzebnych fragmentów śluzówki macicy. Bóle te są silniejsze w przypadku nieprawidłowości anatomicznych, takich jak zgięcie macicy ku tyłowi. Pocieszające jest to, że dolegliwości te zmniejszają się z wiekiem, a często ustępują całkowicie po pierwszej ciąży.

Zobacz też: Obfite miesiączki - przyczyny i leczenie

Edyta Jóźwiak

Zobacz: Jak radzić sobie z infekcjami miejsc intymnych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA