Bolesne miesiączkowanie

Comiesięczne bóle związane z miesiączką są zmorą wielu kobiet.

Bóle podczas miesiączkowania to skurcze podbrzusza i okolicy krzyżowej, zwykle o charakterze bólów kolkowych. Na tę dolegliwość uskarżają się zarówno młode dziewczęta, jak i kobiety dojrzałe. Bolesność w trakcie krwawienia jest bardzo powszechna. Wiele kobiet podczas pierwszych dni miesiączki nie jest w stanie nawet podnieść się z łóżka, co naturalnie burzy ich harmonogram dnia. Czy z bólami menstruacyjnymi można sobie radzić?

Najbardziej rozpowszechnioną i skuteczną grupą leków są przeciwbólowe niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Tu można wymienić preparaty takie jak:

• Ibuprofen

• Paracetamol

• Naproksen

• Diklofenak

Doraźnie można sobie pomóc stosując leki rozkurczowe np. zawierające drotawerynę. Rozkurczowo działają też ciepłe okłady na podbrzusze.

Ostatnio dowiedziono, że witamina E może osłabiać bóle menstruacyjne. Badania zostały przeprowadzone na grupie 280 młodych dziewcząt w wieku 15-17 lat. Część dziewcząt w ramach testu przyjmowała dwa razy dziennie witaminę E, natomiast druga cześć – placebo. W grupie otrzymującej preparaty witaminy E zaobserwowano zmniejszenie bólu.

Czytaj więcej: Zapalenie przydatków

Oprócz preparatów farmaceutycznych często ulgę przynosi wypicie naparu ziołowego z rumianku, liści malin albo mięty. W tych szczególnie uciążliwych dniach zwróćmy również uwagę na to, co jemy. Unikajmy raczej potraw ostrych, słonych i ciężkostrawnych, mocnej herbaty i kawy.

Jeśli ból podczas krwawienia miesięcznego pojawia się nagle, po uprzednich bezbolesnych, należy koniecznie udać się do lekarza. Porady wymaga również silny, długotrwały ból, pogarszający zazwyczaj komfort życia. Właściwe leczenie ustala się na podstawie indywidualnych dolegliwości z uwagi na współtowarzyszące choroby.

Czytaj: Miesiączka i seks

Winne prostaglandyny i leukotrieny

Uważa się, że dużą rolę w bolesnych krwawieniach pełnią prostaglandyny i niektóre leukotrieny. Do wzrostu ich stężenia dochodzi w drugiej fazie cyklu miesięcznego. Stąd dolegliwości bólowe pojawiające się przed samą menstruacją uznaje się za naturalnie, fizjologicznie przypisane kobiecie.

Sprawdź: Jak opóźnić okres? Poznaj bezpieczne sposoby

Bolesne miesiączkowanie wiąże się z dyskomfortem w obrębie podbrzusza, silny bólem skurczowym trwającym nawet kilka dni, często pojawia się rozstrój żołądka, ból głowy, pleców. Wśród pozostałych dolegliwości wymienianych przez panie są: zmęczenie, osłabienie, nudności, zaburzenia pokarmowe czyli wzdęcia, zaparcia i biegunki, zwiększona drażliwość i co za tym idzie ponury nastrój.
Dolegliwość pojawia się zwykle w przeddzień lub pierwszego dnia krwawienia. Wraz z upływem czasu ból traci na sile.

ek

Sprawdź też: Ziołowe kuracje przeciw bolesnej miesiączce

Czytaj też: Nieregularne miesiączki – przyczyny i leczenie

Sprawdź: Jak włożyć tampon prawidłowo?

Zobacz też: Kubeczek menstruacyjny – jak go używać?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA