Nowy sklep

już ON-LINE

Bolesne skręcenie kostki

Głupie kostki lodu jako skuteczny środek przeciwbólowy

Spis treści

Skręcenia stawu skokowego (skręcenie kostki) należą do najczęstszych urazów wśród sportowców. Choć mogą dotyczyć wszystkich grup wiekowych, najczęściej pojawiają się u osób młodych, narażonych na działanie dużych sił obciążających stawy skokowe.  

Skręcenie może zdarzyć się podczas biegu, zeskoku, szybkiego chodu, noszenia zbyt wysokich obcasów czy źle dopasowanego obuwia. Powodem jest złe ustawienie stopy względem podłoża.

Upadek, poślizgnięcie, a potem gwałtowny ból nasilający się podczas chodzenia. Uszkodzony staw może być obrzęknięty i zasiniony. Niekiedy po silnym urazie mamy problemy z jakimkolwiek poruszaniem kończyną, która staje się sztywna. Może zdarzyć się również sytuacja odwrotna – w wyniku naderwania więzadeł kończyna staje się bardziej ruchoma.

Zobacz wideo: Skręcenie nogi w kostce - co zrobić?

Jak pomóc osobie po urazie?

Po każdym urazie należy udać się do lekarza ortopedy lub chirurga. Jednak gdy po 24 godzinach ból nie mija, co więcej nasila się koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Aby ograniczyć ból i obrzęk stosuje się bezpośrednio w miejsce urazu, zimne okłady. Można wykorzystać w tym celu zamrożone produkty bądź nawet kostki lodu. Skuteczne działanie przeciwobrzękowe oferują maści i żele dostępne bez recepty. A działanie przeciwbólowe i zarazem przeciwzapalne zapewnią popularne leki z ibuprofenem dostępne bez recepty.

Każdy uraz jest wskazaniem do odpoczynku i jak najmniejszego poruszania kończyną.

 

Reklama

Naturalne i farmakologiczne sposoby leczenia

Wspomagającymi sposobami leczenia są metody praktykowane przez naszych dziadków. Nie mieli dostępu do środków chemicznych, szukali więc innych pomysłów jak przywrócić ruchomość i stabilność w uszkodzonym stawie.

Jednak schładzanie uszkodzonego stawu było im znane. W tym celu stosowali polewanie zimną wodą. Na zmienione miejsca przykładali liście kapusty, babki lancetowatej. Okryto przeciwobrzękowe działanie okładów z żywokostu lekarskiego czy roztworu wody i octu.

SZO

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)