Nowy sklep

już ON-LINE

Brak witaminy D w czasie ciąży nie wpływa na kości dziecka

Jeśli uważasz, że przyjmowanie przez kobiety ciężarne witaminy D w celu zapobiegania niskiej gęstości mineralnej kości u potomstwa ma sens, najwyższy czas zrewidować swoje poglądy. Wyniki badań, jakie opublikowano w magazynie medycznym „Lancet", poddają w wątpliwość taką suplementację.
 

Jak wiemy, witamina D pełni ważną rolę w prawidłowym rozwoju człowieka. Jest składnikiem błon komórkowych i tkanek miękkich, pobudza też wchłanianie fosforu i wapnia – w ten sposób ma bezpośredni wpływ na prawidłowe ukształtowanie i gęstość kości oraz na stan uzębienia.

Witamian D w czasie ciąży

Do niedawana lekarze przekonywali, że przyjmowanie witaminy D w czasie ciąży przekłada się także na stan układu kostnego dziecka. Ze względu na to, że z mlekiem matki nie są dostarczane w odpowiedniej ilości dwie ważne witaminy (D i K), kobietom w ciąży zalecano stosowanie odpowiednich suplementów.

Zobacz wideo: Przepis na pyszne danie dla kobiet w ciąży

Zobacz: Witamina D ochroni płuca palacza

Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu, zaprzeczają jednak powyższej tezie. Według uczonych przyjmowanie specjalnych dawek witaminy D w czasie ciąży jest niepotrzebne. W testach wzięło udział blisko 4000 kobiet. Po 9 latach monitorowania poziomu witaminy D w krwi matek i po porównaniu otrzymanych wyników z mineralną gęstością kości dzieci nie zauważono żadnego związku.

Zobacz też: Witamina D nie zapobiega przeziębieniu?

To nie pierwszy przypadek, kiedy specjaliści kwestionują stosowanie witaminy D. Już wcześniej naukowcy zdążyli poddać w wątpliwość sens przyjmowania witaminy D w czasie przeziębienia (wcześniej twierdzono, że witamina ta podnosi naszą odporność) czy w czasie ciąży (witamina D nie zapobiega bowiem, jak sądzono, stanowi przedrzucawkowemu).

Czy wiesz, że: Polakom brakuje witaminy D3

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak zamierzasz zabezpieczyć przyszłość swojego przyszłego dziecka?

  Uważam, że jeszcze za wcześnie na takie kroki.

  Gdy tylko się urodzi założę polisę ubezpieczeniową.

  Odkładam pieniądze na osobnym koncie na jego przyszłość.

  Myślę o bankowaniu krwi pępowinowej.