Nowy sklep

już ON-LINE

Brazylia - lepsza w piłce niż w leczeniu?

Brazylia to państwo niezwykłe pod względem przyrodniczym i kulturowym. W obliczu wzrastającego zainteresowania tym krajem warto poznać jego medyczne blaski i cienie. Oto garść praktycznych informacji o medycynie w Brazylii.

Spis treściBrazylia to kraj różnorodności. Łączy w sobie niezwykłe bogactwo naturalne z przemieszaniem kultur, ludność wysoko usytuowaną z biednymi mieszkańcami slumsów. Jak w obliczu tej nierówności i różnorodności wygląda tamtejszy system zdrowia? O czym pamiętać przed podróżą do Brazylii?

System opieki zdrowotnej w Brazylii

Pomimo zapewnień państwa o wysokim poziomie opieki zdrowotnej okazuje się, że w rzeczywistości pomoc ta nie dociera do każdego. W najtrudniejszym położeniu znajdują się ci, którzy mieszkają z dala od dużych miast. Duża liczba ludności oraz ogromne przepaści między klasami powodują, że opieką zdrowotną nie jest objęty każdy – choć pomoc ta jest zawarta w prawie konstytucyjnym.

 

Śmiertelność wśród noworodków i matek

Najpoważniejszym problemem, z jakim zmaga się brazylijski system zdrowotny, jest olbrzymia śmiertelność wśród niemowląt oraz młodych matek. Mimo że rząd Brazylii od lat stara się zmniejszyć ten współczynnik, nadal jest on niepokojąco wysoki.

System zdrowotny rozwija się jednak w dobrym kierunku. Wyraźnej poprawie ulega średnia długość średnia długość życia – jeszcze w latach 90. wynosiła 66 lat, a obecnie są to już 74 lata. Zmniejsza się również odsetek niedożywionych dzieci.

Zobacz też: Leczenie w Afryce. Znachorzy coraz częściej akceptowani

Reklama

Choroby serca

Sporym problemem w Brazylii jest duża zapadalność na choroby układu krążenia oraz serca. Dość kiepsko wygląda też sytuacja osób chorych na nowotwory. Do tego wszystkiego dochodzi duży odsetek osób, które zmarły w wyniku poniesionych ran czy morderstw – Brazylia została uznana za jedno z najbardziej niebezpiecznych państw na świecie.

Inne choroby nękające mieszkańców Brazylii

Problemy zdrowotne, z jakimi borykają się mieszkańcy Brazylii, nierzadko wynikają z niskiego poziomu życia. Wśród dzieci szerzą się na przykład choroby przenoszone przez gryzonie oraz szkodniki. Z drugiej strony coraz więcej mieszkańców Brazylii cierpi na otyłość, wskutek odżywiania przetworzonymi, gotowymi produktami spożywczymi.

Często spotykaną chorobą, charakterystyczną dla tego regionu, jest choroba Chagasa lub inaczej trypanosomoza amerykańska. To tropikalna choroba pasożytnicza dotykająca ludzi oraz zwierzęta. Przenoszona jest przez pluskwiaki. Obecnie nie istnieje jeszcze skuteczne leczenie. Inną często spotykaną chorobą jest plamicowa gorączka brazylijska, na którą zapadają dzieci.

Reklama

Jak w Brazylii leczą się przyjezdni?

Chcąc wyjechać do Brazylii, należy pamiętać o obowiązkowym szczepieniu przeciw żółtej febrze (przenoszonej przez komary), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, polio, tyfusowi oraz wściekliźnie (przenoszonej przez psy i nietoperze). Wykonanie tych szczepień jest niezbędne.

Wyjeżdżając do Brazylii, należy pamiętać, że nie wolno wwozić żadnych lekarstw. By móc używać niezbędnych leków, należy postarać się o odpowiednie zaświadczenie oraz zatwierdzić je w Ambasadzie Brazylii w Polsce.

Przed wyjazdem do Brazylii należy zaopatrzyć się również w środki przeciw komarom oraz moskitiery – w porze deszczowej bardzo niebezpieczne są komary, które przenoszą dengę.

Ważne będzie również wykupienie polisy. Co prawda ubezpieczenie nie jest konieczne, ale warto o to zadbać. Opieka zdrowotna jest turystom zapewniana, ale niestety, jak zostało to wcześniej zaznaczone, znajduje się na bardzo niskim poziomie.

Czytaj też: Drapieżcze tęcze i boska koka. W co wierzą i jak leczą się Indianie andyjscy?

Zobacz: Chińska medycyna tradycyjna. Skąd się bierze jej skuteczność?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)