Porady

Brodawka łojotokowa

2013-09-04

Brodawka łojotokowa, zwana dawniej brodawką starczą, to łagodna, naskórkowa zmiana nowotworowa. Dowiedz się, jak wyglądają i czym są brodawki łojotokowe, czym grożą i jak można je leczyć.

Brodawka łojotokowa jest przykładem łagodnej, naskórkowej zmiany nowotworowej. Pojawia się zwykle u osób w średnim wieku i starszych, stąd spotykane w literaturze określenie brodawka starcza. Występuje z równą częstością u kobiet i u mężczyzn.

Częściej pojawia się jako zmiana mnoga niż pojedyncza. Spotykana jest zarówno w postaci lekko uwypuklonego ponad otaczającą skórę tworu, jak i typowej brodawki, przypominającej grzybka. Jako ta ostatnia sprawia wrażenie wręcz przyklejonej do powierzchni skóry. Rozmiar zmiany waha się od kilku milimetrów do kilku centymetrów.

Czytaj więcej o tym, co odróżnia brodawkę łojotokową od znamienia, czerniaka i innych wykwitów skórnych

Najczęściej brodawki łojotokowe lokalizują się w obrębie tułowia, twarzy, owłosionej skóry głowy oraz kończyn górnych. Jednak spotyka się je również w obrębie zewnętrznych narządów płciowych i jednocześnie łączy z występowaniem w tych okolicach niektórych onkogennych i nieonkogennych (tzn. predysponujących lub nie do rozwoju nowotworu złośliwego) typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). W zależności od stadium rozwoju brodawki może ona mieć różną barwę, od identycznej z kolorem otaczającej skóry, po ciemny brąz lub czerń.

Czytaj więcej: Brodawka łojotokowa – jak jest diagnozowana?

Nie ustalono dokładnych przyczyn powstawania brodawek łojotokowych, jednak uważa się, iż dużą rolę odgrywają następujące czynniki:

  • osobnicza predyspozycja – brodawki pojawiają się w młodszym wieku, poniżej 35. roku życia oraz w większej liczbie, zwykle w liczbie kilkunastu;
  • występowanie mnogich brodawek łojotokowych lub innych znamion naskórkowych u członków najbliższej rodziny – postuluje się dziedziczną skłonność do rozwoju brodawek;
  • wiek – obserwuje się znaczne zwiększenie liczby brodawek u pacjentów powyżej 35. roku życia.

5 pytań o brodawki łojotokowe

Brodawkom łojotokowym zwykle nie towarzyszą żadne dolegliwości (w postaci świądu, bólu lub pieczenia). Należy jednak szczególnie uważać na typowe postaci, znacznie uwypuklone ponad powierzchnię, gdyż są one bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, np. podczas zmiany odzieży. Takie przewlekłe drażnienie stanowi podstawę do uaktywnienia złośliwego procesu nowotworowego. Istotny jest fakt, że zdarza się to jedynie w nielicznych przypadkach.

Należy również pamiętać o możliwości rozwoju procesu nowotworowego narządów wewnętrznych. Jednoczasowy wysiew kilkunastu brodawek łojotokowych może być jednym z objawów.

Czytaj także: Leczenie brodawek łojotokowych

Zobacz także

Wiadomości
5 pytań o brodawki łojotokowe
Wiadomości
Brodawka łojotokowa – jak jest diagnozowana?
Wiadomości
Brodawka łojotokowa, znamię czy czerniak?
Wiadomości
Brodawki stóp – kurzajki
Wiadomości
Leczenie brodawek łojotokowych

Dołącz do nas