Brzuch i najpopularniejsze dolegliwości

Brzuch jest centralną częścią ciała, w której znajduje się wiele ważnych narządów. Można wręcz powiedzieć, że jest to istne centrum dowodzenia, bez którego organizm nie jest w stanie funkcjonować. Ból brzucha może być związany z wątrobą, śledzioną, żołądkiem, trzustką, jelitami, pęcherzem moczowym czy narządami płciowymi. Warto więc wiedzieć jak dbać o brzuch i jakie leki pomogą na najczęstsze dolegliwości. Jak dbać o brzuch?
brzuch

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Jak dbać o brzuch?

Większość dolegliwości związanych z brzuchem wynika z przejedzenia. To właśnie wtedy najczęściej pojawiają się bóle żołądka czy wątroby, zwłaszcza jeśli posiłek był ciężkostrawny i tłusty. Kiepsko na kondycję narządów znajdujących się w brzuchu wpływa również cukier i alkohol, który może doprowadzić nawet do groźnego dla życia zapalenia trzustki.

Idealna dla brzucha jest dieta lekkostrawna, zawierająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie można też zapominać o ruchu – regularne ćwiczenia sprawią, że brzuch będzie płaski, a narządy wewnętrzne nie będą otłuszczone.

Jakie dolegliwości są najpopularniejsze?

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha jest zwykła niestrawność. W sezonie jesiennym, a niekiedy także latem zdarzają się zakażenia rotawirusami, powodujące tzw. grypę żołądkową, która objawia się skurczami w podbrzuszu, wymiotami i biegunką. Znacznie groźniejsze przypadłości to zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie uchyłków jelita grubego czy obrzęk narządów.

Za ból brzucha może też odpowiadać zespół jelita drażliwego – schorzenie, które coraz częściej diagnozowane jest u osób w każdym wieku. W przypadku, gdy ból nie przechodzi, a nawet narasta pomimo zastosowania leków, konieczna jest wizyta u lekarza.

Reklama

Jakie leki są bezpieczne?

Leczenie bólu brzucha zawsze zależy od przyczyny dolegliwości. Bardzo często obejmuje ono leki rozkurczowe, przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe oraz antybiotyki. Mogą one powodować skutki uboczne, dlatego zawsze warto wspomóc organizm za pomocą probiotyków. Uzupełniają one mikroflorę jelitową, która ma działanie przeciwzapalne i chroni przez patogenami. Więcej przeczytacie pod adresem URL http://wybieramprobiotyk.pl/2018/06/03/probiotyki-a-prebiotyki/.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!