Nowy sklep

już ON-LINE

Bulimia - choroba żołądka czy umysłu?

Bulimia, inaczej żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa), to zaburzenie psychiczne, które objawia się napadami objadania się połączonego z poczuciem utraty kontroli nad ilością przyjmowanych pokarmów.
 

bulimia,52.html">Bulimia to choroba umysłowa i jej przyczyn trzeba szukać w psychice, przeżyciach i głęboko skrywanych emocjach chorej osoby. Pamiętanie o tym jest bardzo ważne, bowiem objawy bulimii - koncentrujące się wokół jedzenia - sprawiają, że często zaczynamy traktować tę chorobę tylko w kontekście różnorakich zaburzeń żywieniowych. Tymczasem podstawą leczenia bulimii musi być zmotywowanie pacjenta, aby oduczył się regulowania swoich emocji patologicznymi metodami.

Bulimia polega na przyjmowaniu dużej, niekiedy ogromnej ilości pokarmu w krótkim czasie. Napady obżarstwa mogą występować raz na kilka dni, ale również po kilka razy dziennie. Te okresy przeplatają się z działaniami, które mają kompensować czy też niwelować wyżej wspomniane napady i przeciwdziałać przytyciu. Zalicza się do nich długotrwałe głodówki, prowokowanie wymiotów, zażywanie środków przeczyszczających i moczopędnych oraz uprawianie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Zachowaniu temu towarzyszy poczucie winy, wstydu, wstrętu do siebie i ocena własnej osoby tylko na podstawie wyglądu i wagi.

Czy wiesz, że: Anoreksja i bulimia wymagają terapii

Sprawdź siebie:

1. Czy prowokujesz wymioty lub nadużywasz środków przeczyszczających, przeprowadzasz okresowe głodówki, stosujesz leki tłumiące apetyt, środki moczopędne, aby nie przytyć?

2. Masz powracające napady objadania się i pochłaniasz w krótkich odstępach czasu duże ilości jedzenia. Zwykle czujesz wtedy, że nie masz kontroli nad ilością jedzenia, jaką pochłaniasz.

3. Odczuwasz lęk przed otyłością, obsesyjnie koncentrujesz się na kształcie i masie swojego ciała.

Do częstszych powikłań fizycznych w bulimii należą:

- zaburzenia rytmu serca
- odwodnienie
- nieregularne miesiączki lub zanik miesiączki
- zaburzenia płodności
- próchnica zębów
- wrzody żołądka
- refluks żołądkowo-przełykowy

Wśród konsekwencji psychicznych należy wymienić głównie silne poczucie winy i niską samoocenę, które z czasem mogą przejść w depresję i doprowadzić do prób samobójczych. Osoby dotknięte bulimią mają utrudnione relacje z innymi ludźmi, często nawiązują kontakty seksualne z przypadkowymi partnerami, nadużywają alkoholu i środków odurzających, mają też skłonności do kleptomanii i samookaleczania się.

Czytaj też: Anoreksja to nie jest „niewinna” dieta

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakiej postaci najchętniej przyjmujesz suplementy diety?

  Tabletek/kapsułek

  Proszku (do rozpuszczenia)

  Kropli

  Syropu

  Aerozolu

  Nie przyjmuję