Burza hormonów w ciąży

Starszy niż rok
Jak poradzić sobie z ciążową burzą hormonów? Specjalne porady naszego serwisu
 

Okres ciąży nie tylko chwile wspaniałości. To też ciągła zmiana nastrojów, humory, rozterki, krzyki i płacze, które potrafią dać niejednemu w kość.

Jak z tym walczyć?

- Uzbrój się w cierpliwość i czekaj, aż samo minie po 9 miesiącach.

- Odpowiedzialność za nastrój i samopoczucie kobiety w ciąży zrzuć na hormony, które bezwiednie sterują myślami i odczuciami kobiety

- Zmęczenie dokuczające na początku ciąży jest jednym z mechanizmów, które ma za zadanie odłożyć zapasy energetyczne w postaci tkanki tłuszczowe, aby zapewnić dla maluszka stałą dawkę energii.

Czytaj też: Wysoki testosteron u kobiet. Kiedy zdecydować się na leczenie?

Poznaj wroga, czyli które hormony powodują zmienność nastroju


Estrogen
Hormony kobiecości czyli estrogeny podkreślają urodę kobiety. Sprawiają że jej piersi się znacząco powiększają, a biodra i ramiona zaokrąglają. Włosy są gęste i błyszczące, a cera gładka i delikatna.
Estrogeny pobudzają także instynkt wicia gniazdka, pod wpływem którego kobieta decyduje się na remonty lub zmianę wystroju wnętrza, a wszystko po co by przywitać nowego członka rodziny.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Progesteron
Progesteron jest hormonem podtrzymującym ciążę. Poza tym wycisza emocje i pozwala w spokoju cieszyć się okresem błogosławionego stanu. Jego negatywną cechą jest pobudzanie gruczołów łojowych do wzmożonej pracy, czego efektem są szpecące wypryski na skórze i szybko przetłuszczające się włosy.

Prolaktyna
Prolaktyna obniża libido kobiety. Sprawia, że ciężarna skupia swoją uwagę na dziecku i zapomina o intymnych przyjemnościach. W trakcie zmożonej produkcji prolaktyny jej zainteresowanie seksem znacznie się zmniejsza.

Adrenalina
Adrenalina jest substancją, która wywołuje uczucie pobudzenia, napadów złości, agresji lub nagłego lęku. W czasie porodu jest niezbędna, aby dodać kobiecie potrzebnych jej sił.

Endorfina
Hormony szczęścia takie jak endorfiny uwalniane są podczas porodu i dają poczucie zadowolenia i przypływu pozytywnej energii po narodzinach dziecka.

Chociaż wydaje się, że burza hormonalna przeszkadza w życiu to jednak ma swój konkretny cel. Musi przygotować przyszłą mamę do macierzyństwa. Hormony wyzwalające instynkt macierzyństwa, pozwalają kobiecie wykarmić potomstwo i przetrwać nieprzespane noce oraz inne trudne chwile.

szo

Zonacz: Jak hormony wpływają na migrenę u kobiet?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA