Burza hormonów w ciąży

Starszy niż rok
Jak poradzić sobie z ciążową burzą hormonów? Specjalne porady naszego serwisu

Okres ciąży nie tylko chwile wspaniałości. To też ciągła zmiana nastrojów, humory, rozterki, krzyki i płacze, które potrafią dać niejednemu w kość.

Jak z tym walczyć?

- Uzbrój się w cierpliwość i czekaj, aż samo minie po 9 miesiącach.

- Odpowiedzialność za nastrój i samopoczucie kobiety w ciąży zrzuć na hormony, które bezwiednie sterują myślami i odczuciami kobiety

- Zmęczenie dokuczające na początku ciąży jest jednym z mechanizmów, które ma za zadanie odłożyć zapasy energetyczne w postaci tkanki tłuszczowe, aby zapewnić dla maluszka stałą dawkę energii.

Czytaj też: Wysoki testosteron u kobiet. Kiedy zdecydować się na leczenie?

Poznaj wroga, czyli które hormony powodują zmienność nastroju


Estrogen
Hormony kobiecości czyli estrogeny podkreślają urodę kobiety. Sprawiają że jej piersi się znacząco powiększają, a biodra i ramiona zaokrąglają. Włosy są gęste i błyszczące, a cera gładka i delikatna.
Estrogeny pobudzają także instynkt wicia gniazdka, pod wpływem którego kobieta decyduje się na remonty lub zmianę wystroju wnętrza, a wszystko po co by przywitać nowego członka rodziny.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Progesteron
Progesteron jest hormonem podtrzymującym ciążę. Poza tym wycisza emocje i pozwala w spokoju cieszyć się okresem błogosławionego stanu. Jego negatywną cechą jest pobudzanie gruczołów łojowych do wzmożonej pracy, czego efektem są szpecące wypryski na skórze i szybko przetłuszczające się włosy.

Prolaktyna
Prolaktyna obniża libido kobiety. Sprawia, że ciężarna skupia swoją uwagę na dziecku i zapomina o intymnych przyjemnościach. W trakcie zmożonej produkcji prolaktyny jej zainteresowanie seksem znacznie się zmniejsza.

Adrenalina
Adrenalina jest substancją, która wywołuje uczucie pobudzenia, napadów złości, agresji lub nagłego lęku. W czasie porodu jest niezbędna, aby dodać kobiecie potrzebnych jej sił.

Endorfina
Hormony szczęścia takie jak endorfiny uwalniane są podczas porodu i dają poczucie zadowolenia i przypływu pozytywnej energii po narodzinach dziecka.

Chociaż wydaje się, że burza hormonalna przeszkadza w życiu to jednak ma swój konkretny cel. Musi przygotować przyszłą mamę do macierzyństwa. Hormony wyzwalające instynkt macierzyństwa, pozwalają kobiecie wykarmić potomstwo i przetrwać nieprzespane noce oraz inne trudne chwile.

szo

Zonacz: Jak hormony wpływają na migrenę u kobiet?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA