Butelka antykolkowa - dla niemowląt. Jak wybrać najlepszą?

Kolka to dolegliwość bardzo powszechna wśród noworodków i niemowląt. Nie jest groźna, ale przyczynia się do bólu brzucha, uderzeń płaczu i nieprzespanych nocy. Dlatego wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak radzić sobie z kolkami malucha. Jednym ze skutecznych sposobów, cieszących się ostatnio coraz większą popularnością jest butelka antykolkowa.
Dziecko pije mleko z butelki antykolkowej
Źródło:123RF

Spis treści

Jak działa butelka antykolkowa?

Butelka antykolkowa na pierwszy rzut oka niewiele różni się od zwykłej butelki do karmienia niemowląt.

Jej podstawowymi częściami również są:

 • plastikowy lub szklany pojemnik na mleko,
 • przykręcany silikonowy smoczek, przez który dziecko ssie pokarm.

Butelki antykolkowe posiadają jednak dodatkowe elementy lub systemy, których główną funkcją jest odpowietrzanie. Częstą przyczyną kolek u noworodków i niemowląt są bowiem pęcherzyki powietrza dostające się do jelit podczas jedzenia. To one powodują wzdęcia i bolesne, nagłe skurcze układu pokarmowego. Dlatego eliminacja powietrza z pokarmu skutecznie walczy z tą uciążliwą dolegliwością. Główną zasadą działania takiej butelki jest wyrównanie ciśnienia w jej środku i na zewnątrz. Dzięki temu zrównoważeniu powietrze nie dostaje się do ssanego przez malucha mleka.

Jak wybrać butelkę antykolkową?

Jaka butelka antykolkowabędzie dla dziecka najlepsza? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców chcących pomóc swojemu maluchowi w walce z bolesną dolegliwością. Jednoznacznej odpowiedzi udzielić jednak nie można, po pierwsze dlatego, że bez wystarczającej obserwacji lub badań nie wiadomo, czy na pewno to powietrze dostające się do jelit jest przyczyną kolek. Poza tym, butelki, choć konstruowane na tych samych zasadach, różnią się niuansamijak kształt, twardość smoczka itp. i trudno przewidzieć, która przypasuje dziecku, a z której będzie jadło niechętnie. Warto jednak wiedzieć, jakie są rodzaje butelek antykolkowych i jakie mechanizmy decydują o ich skuteczności. Z taką wiedzą wybór może okazać się łatwiejszy.

Co zatem sprawa, że butelka jest antykolkowa? Elementy i cechy wykorzystane do jej skonstruowania są różne:

 • wentyl odpowietrzający,
 • rurka antykolkowa– rurka znajdująca się wewnątrz butelki, odprowadza powietrze na jej dno,
 • kształt i elastyczność smoczka– smoczek antykolkowy ma przypominać kształtem kobiecą pierś; badania wykazują, że dzieci karmione piersią rzadziej cierpią z powodu kolek, ponieważ kształt brodawki sutkowej i sposób jej ssania utrudniają dostawanie się powietrza do  układu pokarmowego maluszka,
 • kształt butelki– specjalne wygięcie butelki powoduje, że przy jej pochylaniu smoczek nie znajduje się w powietrzu.

Niektóre butelki, zarówno zwykłe jak i antykolkowe posiadają przeznaczenie wiekowe, o którego informacja widnieje na opakowaniu. Te przeznaczone dla noworodków są mniejsze (najlepsza butelka antykolkowa dla noworodka to ta oznaczona symbolem 0+ lub 0-6), dzięki czemu łatwiej karmić leżącego tylko malucha. Butelki dla starszych niemowląt mają większą pojemność, bo im większe dziecko, tym więcej mleka wypija każdorazowo.

Zalety i wady butelki antykolkowej

Główną zaletąbutelki antykolkowej jest to, że właściwie do poziomu zerowego niweluje ona ilość powietrza dostającego się do jedzonego przez niemowlę pokarmu. Gwarantuje to wysoką skuteczność w walce z kolkami i wzdęciami, jeśli ich przyczyną rzeczywiście są pęcherzyki powietrza w układzie pokarmowym.

Wadybutelek antykolkowych są dwie:

 • cena– znacząco wyższa niż cena zwykłej butelki,
 • trudne mycie– kształt oraz obecność rurek odpowietrzających sprawiają, że jej mycie jest trudniejsze. Niektórzy producenci szukają sposobów na rozwiązanie tego problemu o tak niektóre modele posiadają odkręcane dno, co ułatwia dostęp do wnętrza butelki, niektórzy przystosowują swoje produkty do mycia w zmywarkach. Należy jednak pamiętać, że myjąc jakiekolwiek naczynia mające kontakt z pokarmem dla noworodka lub niemowlęcia, trzeba używać w pełni bezpiecznych dla niego detergentów.

Metody wspomagające walkę z kolkami

Co można zrobić, kiedy zmiana butelki na antykolkową nie przynosi spodziewanych efektów lub, gdy na kolki cierpi dziecko karmione piersią? Istnieją domowe sposoby wspomagającewalkę z kolkami:

 • masowanie brzuszka– delikatne masowanie okrężnymi ruchami, najlepiej zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
 • napar z kopru włoskiego – można nim przepajać dzieci już od pierwszych dni życia, właściwości kopru włoskiego powodują, że niweluje on zbierające się w jelitach gazy i przynosi ulgę w bólu nimi spowodowanym,
 • kropelki na kolkę– dostępne w aptekach bez recepty kropelki, których zadaniem jest rozbijanie nagromadzonych w jelitach pęcherzy powietrza i tym samym łatwiejsze pozbywanie się ich,
 • odpowiednia dieta matki – dotyczy kolek u dzieci karmionych piersią, gdzie ich przyczyną może być nietolerancja pokarmowa niektórych składników spożywanych przez matkę.

Kiedy mimo używania butelki antykolkowej i stosowania metod wspomagających walkę z kolkami i wzdęciami, dolegliwości nie ustępują, a u dziecka wciąż zauważyć można ich objawy:

 • podkurczanie nóżek,
 • naprężanie mięśni brzucha,
 • twardość brzuszka,
 • nagłe uderzenia płaczu, głównie podczas jedzenia,

warto udać się do pediatry, by ustalić ewentualnie inne przyczyny powstawania zaburzeń.

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!