} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Butelka dla noworodka - najlepsze butelki dla dziecka

Wybór akcesoriów dla niemowląt może przyprawić młodych rodziców o zawrót głowy. Szczególnie dużo uwagi warto poświęcić zakupowi odpowiedniej butelki do karmienia oraz smoczka. Jaką butelkę dla noworodka wybrać?
Noworodek pije z butelki
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Butelka dla noworodka - szklana czy plastikowa?

Odpowiednio dobrana butelka dla dziecka to kwestia nie tylko wygody, ale też zdrowia maluszka. Od smoczka zależy bowiem m.in. rozwój aparatu mowy. Pierwsza rzecz, nad którą należy się zastanowić kupując butelkę do karmienia jest materiał, z którego została ona wykonana. 

Do wyboru mamy butelki szklane i zrobione z tworzyw sztucznych. Choć szkło jest bezpieczniejszym materiałem i łatwiej się je wyparza, może ulec ono potłuczeniu. Ponadto mleko w szklanej butelce ostygnie szybciej. Kupując butelkę plastikową trzeba zwrócić uwagę na to, czy w składzie tworzywa nie ma bisfenolu A - na opakowaniu powinien znajdować się napis BPA free. Rodzice chętnie sięgają po plastikowe butelki, bo są lżejsze i bardziej odporne na ewentualne zniszczenia, a mleko dłużej pozostaje w nich ciepłe.

Reklama

Butelka na mleko - na co zwrócić uwagę?

Jeśli wybierzemy już materiał, z którego ma być wykonana butelka dla dziecka, czas zastanowić się nad jej pojemnością. Wielkość butelki na mleko uzależniamy od wieku maluszka oraz tego, czy karmienie butelką będzie stanowić podstawę jego żywienia, czy będziemy uzupełniać w ten sposób karmienie naturalne. Niektórzy producenci umieszczają na opakowaniach butelek informacje o ich przeznaczeniu, co jest bardzo pomocne. 

Na początek zwykle wybiera się butelki o pojemności 150 ml, z czasem można zwiększyć ją np. do 220 ml. Poszczególne modele butelek dla dzieci różnią się nie tylko wielkością, ale też kształtem. To aspekt ważny z punktu widzenia rodziców, ponieważ ergonomiczny kształt zapewni im wygodę podczas karmienia maluszka. Przed zakupem warto więc przetestować w sklepie kilka wariantów.

Reklama

Butelki do karmienia - dodatkowe funkcje

Na rynku dostępne są specjalne rodzaje butelek dla dzieci. Niektóre modele posiadają także różnego rodzaju zaawansowane funkcje. Butelka dla wcześniaka będzie charakteryzować się mniejszą pojemnością oraz malutkim smoczkiem. Dzieci urodzone zbyt wcześnie mogłyby bowiem nie poradzić sobie ze standardowym rozmiarem smoczka przeznaczonym dla noworodka. 

Maluchy, które często cierpią z powodu kolki mogą być karmione specjalnie przeznaczoną do tego butelką. Dzięki kształtowi rogala, odkręcanemu dnu z odpowietrznikiem lub specjalnemu smoczkowi, dziecko nie będzie połykać zbyt dużych ilości powietrza, co zminimalizuje ryzyko powstania kolki. Ząbkującym maluchom ulgę przyniesie smoczek ze specjalnymi wypustkami, które będą masować bolące dziąsła podczas karmienia. Najbardziej zaawansowane modele butelek posiadają czujniki ciepła czy trójprzepływowe smoczki zaprojektowane z myślą o różnych płynach. 

Reklama

Najlepsze butelki dla dziecka

Dla dzieci, które uczą się chwytania lub właśnie je opanowały, dobra będzie butelka z uchwytem. Pozwoli ona na płynne przejście z karmienia piersią i/lub butelką do samodzielnego picia. Tego rodzaju butelki często posiadają specjalnie wyprofilowane ustniki, które zapobiegają rozlewaniu się pokarmu. Często są zaopatrzone także w system odpowietrzania, dzięki któremu maluch w trakcie jedzenia nie połyka zbyt dużych ilości powietrza. Chcąc kupić odpowiednią butelkę do kaszki, tak naprawdę powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na smoczek. Nie każdy będzie się bowiem nadawać do gęstych pokarmów takich, jak kaszki czy zupy. Dobra butelka do kaszki będzie zatem wyposażona w smoczek, który został specjalnie zaprojektowany do tego celu - takich informacji należy szukać na opakowaniu. Tego rodzaju smoczki zazwyczaj są odpowiednio szerokie, miękkie i giętkie. Ułatwia to przyssanie się maluszka do smoczka i pobieranie gęstego pokarmu, który wypływa z większym oporem niż mleko.

Reklama

Najlepsza butelka dla noworodka 

Dobra butelka dla noworodka będzie poręczna, lekka, wykonana z bezpiecznego materiału i prosta w wyparzaniu. Niezwykle istotne jest, by dobrać do niej również jak najlepszy smoczek. Podczas karmienia zostaje on w całości wypełniony pokarmem i często to od niego zależy w jaki sposób będzie przebiegać  żywienie maluszka. Kupując smoczek do butelki warto zwrócić uwagę na jego kształt. Ten anatomiczny, wzorowany na kobiecej brodawce sutkowej sprawdzi się zarówno przy karmieniu mieszanym, jak i podczas przejścia z karmienia naturalnego na sztuczne. 

Dziecko przyzwyczajone do kształtu piersi mamy nie będzie mieć wówczas większych problemów z przyzwyczajeniem się do smoczka. Smoczki, podobnie jak butelki dla dzieci są wykonywane z różnych materiałów, przy czym najczęściej jest to silikon. Dla noworodków poleca się smoczek z jedną niewielką dziurką, która sprawia, że pokarm powoli sączy się z butelki. Starsze dzieci mogą być karmione smoczkami z większą ilością dziurek. Niektóre smoczki są wyposażone w tak zwaną kontrolę przepływu. Funkcja ta sprawia, że aby z butelki wyleciał pokarm, dziecko musi ssać smoczek. 

Zobacz także:

Bibliografia

  • „Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym”, pod red. H. Weker i M. Barańskiej
  • „Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin”, red. merytoryczna dr n. med. J. Mrukowicz
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Mata sensoryczna - dla dzieci, niemowląt
Dziecko na macie sensorycznej
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Niemowlę w kąpieli
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Śpiący niemowlak na materacu
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!