Być może nie jest to zwykły ból pleców…

Najpowszechniejszym rodzajem złamań kości są złamania kręgowe. Cierpiący na osteoporozę, późno się o tym dowiadują, bo nie potrafią rozpoznać objawów.

Ukryty zabójca, jak zwykło się ją nazywać. Osteoporoza atakuje miliony ludzi na całym świecie. W Polsce liczba cierpiących wynosi prawie 3 mln osób. Doczekała się ona nawet swojego dnia – Światowy Dzień Osteoporozy, wydarzenie mające na celu informowanie opinii publicznej na temat tego poważnego schorzenia. 20.10.2010 roku przekazem kluczowym było wezwanie – Nie przegap objawów złamań kręgowych!

Co robić: Kiedy bolą plecy

Wśród wszystkich złamań, to właśnie kręgowe występują najpowszechniej. Wskaźniki procentowe mówią same za siebie. Brak objawów klinicznych wśród złamań kręgowych uniemożliwia szybką diagnozę. W Ameryce Łacińskiej odsetek dotkniętych tym „ukrytym wrogiem” wynosi 46%, w Ameryce Środkowej 45%, w Europie/Afryce/Płd./Australii 29%

Zobacz wideo: Jak wygląda leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa

Umiejętność odczytywania sygnałów

Złamania kręgowe należą do najczęstszych złamań niskoenergetycznych, a mimo to są najmniej wykrywalne i leczone. Dotyczy to co najmniej połowy złamań kręgosłupa. Dotknięci tym przypadkiem, pomimo bólu i kłopotów z poruszaniem się, bagatelizują objawy, co uniemożliwia prawidłowe rozpoznanie. Miejscowa opuchlizna, promieniujący ból, wrażliwość mięśni na ucisk w okolicy uszkodzonego kręgu. Objawy myli się z naciągnięciem mięśni czy zmianami zwyrodnieniowymi. Niezwykle alarmująca sprawa, bo kluczowym jest wczesne zdiagnozowanie, pozwalające na prewencję przez falą kolejnych złamań. Garbisz się, bolą cię plecy, zauważasz obniżenie wzrostu? Powinieneś się już zaniepokoić, to dla twojego dobra. W ciągu dekady wzrost chorych obniżają się aż o 10 cm.

Sprawdź: Co pomaga na ból pleców? 5 domowych sposobów

Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem – po 50 roku osteoporoza występuje u 30% kobiet i 8% mężczyzn. Szczególnie po przejściu jednego złamania kręgowego, kolejne może wystąpić w ciągu roku bądź dwóch od pierwotnego wypadku. W wyniku ściskania nerwu spowodowanego takim złamaniem, może dojść do bólu korzenia nerwu, a nawet paraliżu.

Czytaj też: Uporczywy ból pleców

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA