Cała Polska bije rekord w pierwszej pomocy!

Udzielania pierwszej pomocy
Źródło: 123RF
Starszy niż rok
W najbliższy piątek 16 października, w samo południe, równo o godzinie 12.00, w całej Polsce podjęta zostanie półgodzinna próba pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób.

Wydarzenie to zostało zorganizowane już po raz trzeci przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w ramach obchodów “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”.

Rekord pierwszej pomocy

Miejscem centralnym akcji WOŚP będzie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20), skąd także będzie prowadzona internetowa relacja i transmisja z próby pobicia rekordu. Rozpoczynając punktualnie w południe, kilkadziesiąt dzieci z warszawskich szkół podstawowych będzie jednocześnie przez pół godziny wykonywało resuscytację krążeniowo-oddechową. W tym samym czasie, w analogiczny sposób akcja prowadzona będzie w całym kraju. Chęć uczestniczenia w przedsięwzięciu zgłosiło, do poniedziałku 12 października, ponad 810 instytucji i z godziny na godzinę liczba ta rośnie. Do czwartku 15 października mnożna zapisywać się do udziału w biciu rekordu wypełniając formularz na stronie: www.rekord.wosp.org.pl.

Pierwsza pomoc. Czego nie wie większość Polaków?

WOŚP i Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca 

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest od 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Celem inicjatywy jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Fundacja WOŚP uczestniczy w jego obchodach od samego początku. W 2013 roku w półgodzinnym ustanawianiu rekordu na terenie całego kraju wzięło udział aż 83 111 osób z 1132 instytucji. W 2014 było z nami 67 396 osób. 

Obchody i uczestnictwo w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca wpisuje się w działania Fundacji WOŚP popularyzujące naukę pierwszej pomocy. Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” dotarł już do wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Dzięki temu wszystkie dzieci mają szansę uczyć się pierwszej pomocy. Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono na tak ogromną skalę naukę podstawowych czynności ratujących życie do szkół podstawowych.

Tuż po zakończeniu próby pobicia rekordu zostanie ogłoszony cel zbiórki 24. Finału WOŚP, który odbędzie się 10 stycznia 2016 roku. W piątek 16 października uruchomiona zostanie rejestracja sztabów i imprez towarzyszących Finałowi i będzie to symboliczny początek przygotowań do zbiórki. Wydarzenie poprowadzi Jurek Owsiak.

Materiały prasowe

Czytaj: Pierwsza pomoc w anafilaksji i wstrząsie anafilaktycznym

Czytaj też: 5 pytań o anafilaksję i wstrząs anafilaktyczny

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA