Nowy sklep

już ON-LINE

Cała prawda o zębach mlecznych

Dlaczego mleczaki są mniejsze i rozstawione szerzej? Kiedy wypadną?

Spis treści

Zęby mleczne są mniejsze od zębów stałych i rozstawione są szerzej (istnieją większe odstępy miedzy poszczególnymi zębami). Czytaj: Jak dbać o zęby najmłodszych?

W pierwszym roku życia dziecka pojawia się 6-8 zębów

Proces wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci trwa zazwyczaj od  6 do 30 miesiąca życia. Jako pierwsze pomiędzy 6-8 m. ż. pojawiają się dolne siekacze tzw. przyśrodkowe (dolne jedynki), następnie miedzy 7-9 m. ż. ich odpowiedniki czyli górne siekacze przyśrodkowe (górne jedynki).
 
W dalszym etapie wyrzynania pomiędzy 9-13 m. ż. powinny pojawić się siekacze boczne (dwójki) dolne a potem górne.

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko posiada od 6-8 zębów mlecznych. W drugim roku życia wyrżnięciu ulegają pierwsze trzonowce (12-15 mż) i kły (16-18 mż). Na przestrzeni 2 i 3 roku życia pojawiają się ostatnie z zębów mlecznych drugie trzonowce.

Czytaj: Próchnica u dzieci. O mleczaki też trzeba dbać!

 

U chłopców szybciej pojawiają się zęby mleczne, a u dziewczynek szybciej stałe

Wyrzynanie zębów jest zróżnicowane w zależności od płci. U chłopców z reguły szybciej wyrzynają się zęby mleczne. Dziewczynki natomiast szybciej tracą zęby mleczne i dlatego też w tej grupie dzieci następuje szybsza wymiana na zęby stałe w porównaniu z populacją chłopców. Różnica czasu waha się ok 3-4 miesięcy. Przybliżony czas wyrzynania się zębów mlecznych jest również jedną z cech konstytucjonalnych dziedziczonych po rodzicach, dlatego też w grupie równolatków może on zachodzić indywidualnie.


Reklama

Warto wiedzieć..

Zęby mleczne wypadają między 6 a 12 r. ż. W tym okresie zęby mleczne ulegają samoistnemu rozchwianiu. Dzieci z łatwością wykręcają zęby, które są płytko osadzone w dziąśle. Wypadanie zębów przyspieszają mniejsze i cieńsze korzenie, w porównaniu do korzeni zębów stałych.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak zamierzasz zabezpieczyć przyszłość swojego przyszłego dziecka?

  Uważam, że jeszcze za wcześnie na takie kroki.

  Gdy tylko się urodzi założę polisę ubezpieczeniową.

  Odkładam pieniądze na osobnym koncie na jego przyszłość.

  Myślę o bankowaniu krwi pępowinowej.