Cała prawda o zębach mlecznych

Dlaczego mleczaki są mniejsze i rozstawione szerzej? Kiedy wypadną?
 

Zęby mleczne są mniejsze od zębów stałych i rozstawione są szerzej (istnieją większe odstępy miedzy poszczególnymi zębami). Czytaj: Jak dbać o zęby najmłodszych?

W pierwszym roku życia dziecka pojawia się 6-8 zębów

Proces wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci trwa zazwyczaj od  6 do 30 miesiąca życia. Jako pierwsze pomiędzy 6-8 m. ż. pojawiają się dolne siekacze tzw. przyśrodkowe (dolne jedynki), następnie miedzy 7-9 m. ż. ich odpowiedniki czyli górne siekacze przyśrodkowe (górne jedynki).
 
W dalszym etapie wyrzynania pomiędzy 9-13 m. ż. powinny pojawić się siekacze boczne (dwójki) dolne a potem górne.

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko posiada od 6-8 zębów mlecznych. W drugim roku życia wyrżnięciu ulegają pierwsze trzonowce (12-15 mż) i kły (16-18 mż). Na przestrzeni 2 i 3 roku życia pojawiają się ostatnie z zębów mlecznych drugie trzonowce.

Czytaj: Próchnica u dzieci. O mleczaki też trzeba dbać!

U chłopców szybciej pojawiają się zęby mleczne, a u dziewczynek szybciej stałe

Wyrzynanie zębów jest zróżnicowane w zależności od płci. U chłopców z reguły szybciej wyrzynają się zęby mleczne. Dziewczynki natomiast szybciej tracą zęby mleczne i dlatego też w tej grupie dzieci następuje szybsza wymiana na zęby stałe w porównaniu z populacją chłopców. Różnica czasu waha się ok 3-4 miesięcy. Przybliżony czas wyrzynania się zębów mlecznych jest również jedną z cech konstytucjonalnych dziedziczonych po rodzicach, dlatego też w grupie równolatków może on zachodzić indywidualnie.


Warto wiedzieć..

Zęby mleczne wypadają między 6 a 12 r. ż. W tym okresie zęby mleczne ulegają samoistnemu rozchwianiu. Dzieci z łatwością wykręcają zęby, które są płytko osadzone w dziąśle. Wypadanie zębów przyspieszają mniejsze i cieńsze korzenie, w porównaniu do korzeni zębów stałych.

ek,szo

Zobacz też: Domowa higiena jamy ustnej

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Co Twoim zdaniem najlepiej pomaga na odparzenia?

  kąpiel w krochmalu

  zasypywanie odparzeń mąką ziemniaczaną lub talkiem

  częsta zmiana pieluchy/bielizny

  specjalistyczne maści na odparzenia z lanoliną

  wietrzenie odparzonych miejsc

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA