Cera - niechciane pamiątki z wakacji

Kobieta z piękną cerą
Źródło: 123RF
Wspaniałe letnie słońce oprócz bursztynowej opalenizny pozostawia bardzo często na naszej skórze inne, mniej przyjemne "pamiątki". Najczęściej są to przebarwienia, większa liczba rozszerzonych naczynek i odwodnienie naskórka.

Głównymi przyczynami powakacyjnych kłopotów ze skórą jest przede wszystkim brak odpowiedniej ochrony ze strony wysokich filtrów UV oraz zbyt częste i długie kąpiele słoneczne. Za późno już na rozmyślania o zaniedbaniach pielęgnacyjnych. Teraz trzeba zacząć zwalczać ich skutki, bo im szybciej zareagujemy, tym lepszych rezultatów możemy się spodziewać.

Zobacz, jak wygląda: Pielęgnacja skóry

Gdy przybyło "pajączków"

Lato, ze względu na silne słonce i wysokie temperatury, jest trudną porą dla cery naczyniowej. Sieć rozszerzonych naczynek, potocznie zwana pajączkami, powiększa się. I dotyczy to nie tylko twarzy, ale i skóry na dekolcie lub pod biustem - powstałe oczywiście na skutek nadmiernego opalania. Podstawa pielęgnacji to regularne nakładanie preparatów wzmacniających i uszczelniających ścianki naczyń krwionośnych i poprawiających mikrokrążenie krwi. W tym działaniu sprawdzą się: witamina K, C, miłorząb japoński oraz rutyna. Nie wolno używać drażniących kosmetyków z retinolem, kwasami owocowymi i alkoholem. Skórę warto też regularnie wzmacniać przez jonoforezę. Zabieg polega na wmasowaniu w skórę ampułki ze wzmacniającymi naczynka składnikami i nałożeniu maski z podłączonymi elektrodami. Przepływający prąd sprawia, że cenne substancje są lepiej wchłaniane. Jeżeli naczynko pękło, nie pomoże mu żaden krem. Wtedy skorzystaj z elektrokoagulacji (do zlikwidowania drobnych, tworzących rumień naczyń) lub lasera, który niestety, sprawdzi się tylko w przypadku jasnej karnacji.

Twoja skóra chce pić

Czujesz nieprzyjemne pieczenie, napięcie, jednocześnie szorstkość naskórka. Twoją skórę trzeba porządnie nawilżyć i natłuszczać. Kosmetyki powinny stworzyć na ciele ochronną warstwę, która nie pozwoli wyparować wodzie zamkniętej w naskórku, działać łagodząco i wspomagać odbudowę płaszcza lipidowego skóry. Powinny zawierać komponenty zwiększające zdolność wiązania wody, m.in. mocznik, ceramidy, aminokwasy, pochodne kwasu hialuronowego oraz glicerynę. Pamiętaj, że cerę tłustą też trzeba nawilżać, inaczej zacznie się bardziej przetłuszczać. Każdy kosmetyk powinien być dopasowany do potrzeb skóry. Jeżeli jest bardzo sucha, warto sięgnąć po wyspecjalizowane dermokosmetyki.

Czytaj też: Pielęgnacja suchej skóry

Trudne plamki i przebarwienia

Zaburzenia pigmentacyjne pojawiają się najczęściej pod wpływem reakcji promieni UV z m.in. perfumami, pigułkami antykoncepcyjnymi, herbatkami z dziurawca, kosmetykami z retinolem oraz niektórymi lekami np. przeciwdepresyjnymi, przeciwpadaczkowymi lub moczopędnymi. Dochodzi wówczas do uszkodzeń DNA komórek barwnikowych. Wydzielające barwnik melanocyty mnożą się zbyt intensywnie, są nadaktywne a przebarwień przybywa. Usunięcie ich może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Z przebarwieniami położonymi płytko w naskórku powinny poradzić sobie preparaty o właściwościach depigmentacyjnych i wybielających. Takie dermokosmetyki zawierają niskie stężenia składników hamujących syntezę melaniny, pochodne kwasu witaminy A, ekstrakt z lukrecji. Jeżeli melanina zgromadziła się głębiej, w skórze właściwej, usunięcie przebarwień będzie trudniejsze i wymaga specjalistycznych zabiegów u lekarza. Jako kuracje odbarwiające stosuje się najczęściej peelingi alfa-hydroksykwas (np. glikolowy), mikrodermabrazję, laseroterapię lub złuszczanie kwasem trójchlorooctowym TCA.

Iwona Kosowska

Sprawdź: Jak dobrać kosmetyki odpowiednie dla rodzaju i wieku skóry

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA