Chcesz rzucić palenie? Zrób to dziś

Starszy niż rok
Z racji obchodzonego dziś Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu eksperci przypominają o korzyściach, jakie niesie za sobą wyzwolenie się z nałogu.

Uzależnienie od papierosów

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego do nałogowego palenia przyznaje się w Polsce ok. 9 mln Polaków w wieku od 15 lat. W szponach nałogu pozostaje ok. 32-33 proc. mężczyzn i 22-25 proc. kobiet. Niepokojący jest systematyczny wzrost liczby palaczy w wieku 20-29 lat. Jak wynika z badań, z powodu palenia tytoniu Polacy tracą w średnim wieku około 22 lat życia, starsi natomiast (70 lat i więcej) – ok. 9 lat.

Uzależnienie od nikotyny od lat jest główną przyczyną umieralności - do tych danych wlicza się głównie choroby nowotworowe związane z paleniem. Jak mówi Krzysztof Przewoźniak z Centrum Onkologii w Warszawie, nawet liczba zgonów w wyniku wypadków na drogach, samobójstw, morderstw, przedawkowania narkotyków i AIDS jest niższa, niż roczna ilość osób, która umiera z powodu palenia tytoniu.

Czy wiesz, że: Bierne palenie może grozić nagłą śmiercią

Jak rzucić palenie?

Rzucać palenie można nie tylko od święta. Pomocne mogą być Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (możemy w niej uzyskać chociażby informacje, gdzie dyżuruje lekarz, który specjalizuje się w leczeniu uzależnień) bądź liczne akcje społeczne. Na problem uzależnienia zwrócił też uwagę Polakom wprowadzony w 2010 roku zakaz palenia w miejscach publicznych i lokalach gastronomicznych. Dzięki niemu zmniejszyło się ryzyko narażenia na bierne palenie, a niepalący stali się bardziej asertywni.

Jeśli jednak nie mamy tak silnej woli, by z palenia zrezygnować w dowolnym dniu w roku, możemy skorzystać z okazji i rzucić palenie właśnie dziś. W wielu miastach Polski odbywają się spotkania, na których – jak np. przy bramie kampusu UW na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie – będzie można m.in. zbadać ciśnienie tętnicze, zmierzyć pojemność płuc, ilość wydychanego tlenku węgla czy porozmawiać ze specjalistami na temat chorób związanych z nałogiem.

Światowy Dzień Rzucania Palenia zainicjował po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych dziennikarz Lynn Smith. W 1974 roku na łamach swojej gazety zaapelował on do czytelników, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Akcja okazała się na tyle skuteczna, że trzeci czwartek listopada został uznany przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem za Dzień Rzucania Palenia.

Czytaj: Masz dziecko? Pilnuj, by wystrzegało się papierosów

Zobacz: Czy istnieją mózgi odporne na uzależnienie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA