Chcesz schudnąć – nie zaczynaj od biegania

Powszechne przekonanie, że osoba z nadwagą łatwo zrzuci zbędne kilogramy zaczynając od intensywnego biegania, nie jest do końca prawdziwe. Wiele osób otyłych, zamiast się odchudzić, może się przez to narazić na kontuzje lub poważne schorzenia organizmu.
 

Waga ciała a treningi biegowe

Bieganie świetnie pomaga na redukcję masy ciała, ale nie mogą od niego zaczynać osoby, które dotąd siedziały wyłącznie przy biurku, nigdy nie biegały i nie były aktywne fizycznie. Człowiek z bardzo dużą nadwagą, z BMI powyżej 30, który pragnie się odchudzać, nie mógłby do tego wybrać gorszej formy niż bieganie. Zdolność organizmu do adaptacji do wysiłku – układów krążenia, oddechowego, kostno-stawowego – maleje wraz ze wzrostem wagi ciała. Taka osoba powinna zacząć odchudzanie od wizyty u dietetyka, aby zrównoważyć i zbilansować dietę, zaś formy aktywności ruchowej powinna zacząć od basenu i siłowni. Jeżeli pójdzie biegać, na pewno zrobi sobie krzywdę.
Również osoby z nadwagą, ale taką, która powstaje bez spożywania nadmiernej ilości jedzenia, nie schudną intensywnie biegając. Powinny zgłosić się do poradni leczenia chorób metabolicznych, bo wiele wskazuje na to, że są hormonalnie rozregulowane i potrzebna jest im pomoc lekarza. Jeśli zaczną biegać to nie dość że nie schudną i nie poprawią swojego stanu zdrowia, ale jeszcze wszystko może skończyć na karetce pogotowia i wizycie w szpitalu. Niestety, wiele osób nie wie albo zapomina o tym, że otyłość nie musi być wynikiem żywienia ani trybu życia, ale przyczyną jest dysfunkcja tarczycy, nadnerczy czy przysadki.

Zobacz: 6 trików, które ułatwiają odchudzanie

Trening na bieżni

Jeśli osoba z nadwagą decyduje się na bieganie najlepiej, aby rozpoczęła treningi od biegania na bieżni. Dobra bieżnia działa korzystnie na stawy, bo redukuje siły reakcji podłoża, które przy normalnym twardym podłożu działają niekorzystnie na stawy i mięśnie. Na bieżni choroby przeciążeniowe występują rzadziej. Bieganie na bieżni to dość dobry pomysł dla osób, które są w fazie redukowania swojej masy ciała, jeszcze nie są gotowe wyjść na powietrze, na normalną nawierzchnię, ponieważ ich organizm, ścięgna i mięśnie jeszcze nie są gotowe na normalną nawierzchnię.

Czytaj też: Ekspert dla biegaczy - bieganie i odchudzanie

Zobacz Zdrowe sposoby na odchudzanie - porady dietetyka

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakiej postaci najchętniej przyjmujesz suplementy diety?

  Tabletek/kapsułek

  Proszku (do rozpuszczenia)

  Kropli

  Syropu

  Aerozolu

  Nie przyjmuję

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA