Nowy sklep

już ON-LINE

Chcesz zacząć biegać? Przebadaj się!

Z dr n. med. Bartoszem Puchalskim z Kliniki Premium Medical w Warszawie, kardiologiem specjalizującym się w kardiologii sportowej, zajmującym się diagnostyką holterowską, testami wysiłkowymi oraz analizą planów treningowych, rozmawia Medme.pl
 - Jakie badania powinniśmy przeprowadzić przed rozpoczęciem treningów biegowych?

Każda osoba, która prowadzi siedzący tryb życia, przed rozpoczęciem takich treningów powinna skorzystać z porady lekarskiej. Lekarz przeprowadza typowe badanie lekarskie, które składa się z badania podmiotowego czyli wywiadu oraz badania przedmiotowego. Zasadne jest również wykonanie spoczynkowego zapisu EKG. Jeśli lekarz stwierdzi jakieś nieprawidłowości w badaniu przedmiotowym (np. szmer nad sercem) należy wykonać wówczas badanie ECHO serca. Ponadto należy zrobić podstawowe badania laboratoryjne z krwi. W przypadku osób z czynniki ryzyka choroby wieńcowej (nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia,165.html">hipercholesterolemia, otyłość, palenie tytoniu), a także osób dotychczas nieaktywnych sportowo ważne jest, aby wykonać elektrokardiograficzną próbę wysiłkową.

Badanie przed bieganiem

- Jak dokładnie wygląda test wysiłkowy? Kiedy wykonuje się to badanie?

Test wysiłkowy czyli elektrokardiograficzna próba wysiłkowa odbywa się na bieżni ruchomej lub cykloergometrze rowerowym. W czasie tego badania analizuje się zapis EKG oraz dokonuje się pomiarów ciśnienia tętniczego. Obserwujemy reakcje układu sercowo-naczyniowego na wysiłek fizyczny. Na podstawie tego badania możemy określić zalecaną intensywność wysiłku fizycznego dla danej osoby, a także ocenić na ile dana aktywność fizyczna jest bezpieczna.

- Kiedy jeszcze próby wysiłkowe są wykonywane?

Wskazaniem do tego badania jest szeroko pojęta diagnostyka bólów w klatce piersiowej czyli gdy podejrzewamy chorobę wieńcowej oraz  w celu ustalenia wskazań do diagnostyki inwazyjnej (koronarografia). Badanie to przeprowadza się u pacjentów z już rozpoznaną chorobą wieńcową do oceny rokowania, skuteczności farmakoterapii, u chorych po zawale, po zabiegach na naczyniach wieńcowych (zabiegi angioplastyki tzw. „stentowanie”, pomostowania aortalno-wieńcowego tzw. „bypassy”), u pacjentów przed rozpoczęciem rehabilitacji kardiologicznej oraz u chorych z zaburzeniami rytmu do oceny ich związku z wysiłkiem fizycznym.

Sprawdź: Zmory biegacza - kolka, skurcze, zakwasy

- Wiele osób marzy, aby przebiec maraton. Jak trzeba się przygotować, aby zdołać przebiec ten dystans i nie narazić się na niebezpieczeństwo?

Maraton czyli dystans 42 km 195 m to duże wyzwanie, do tego ekstremalny wysiłek fizyczny, należy więc się do tego wysiłku dobrze oraz odpowiednio przygotować. Minimalny okres przygotowawczy do maratonu to co najmniej 6 miesięcy. Nie wolno wstając „zza biurka” zdecydować się od razu na bieg w maratonie, jest to zbyt duże obciążenie dla układu sercowego-naczyniowego oraz kostno-stawowego. Należy podkreślić, że każdy bierze udział w maratonie na własne ryzyko.

Jak zacząć biegać

- Jak zacząć trenować?

Wiele osób nie zastanawia się nad rodzajem treningu i jego następstwami, wybierają najprostszą jednostkę treningową, która nie do końca może odpowiadać właściwym przygotowaniom do danego dystansu. Nieodpowiedni trening może prowadzić do powstania kontuzji, przetrenowania, frustracji, a także marnotrawienia czasu treningowego. Schematów treningowych jest naprawdę wiele. Moim zdaniem najlepsze są te opracowane wg J. Danielsa. Generalnie biegowy protokół treningowy powinien zawierać następujące elementy: krótkie treningi szybkościowe, trening interwałowy, bieg tempowy, długie wybiegania (trening wytrzymałościowy), trening regeneracyjny. Krótkie treningi szybkościowe odpowiadają za motorykę w czasie biegu, treningi interwałowe mają za zadanie zwiększyć szczytowe pochłanianie tlenu (VO2 max), z kolei bieg tempowy ma za zadanie zwiększyć próg mleczanowy (ang. lactate treshold, LT), długie wybiegania wytrzymałość, natomiast trening regeneracyjny ma na celu usunięcie mleczanów z krwiobiegu oraz tkanek mięśniowych.

- Jakich rad udzieliłby pan doktor osobom rozpoczynającym bieganie lub inną aktywność fizyczną?

W przypadku osób otyłych, które zamierzają biegać, powinny najpierw zrzucić zbędne kilogramy. Większość ludzi zaczyna biegać, bo chcą schudnąć, ale w tym przypadku lepiej odwrócić tę kolejność, aby nie narażać układu kostno-stawowego. Warto zastanowić się także nad innymi aktywnościami fizycznymi i wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają. Ponadto osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, palą papierosy, mają problemy zdrowotne, chorują na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, hipercholesterolemię - powinny najpierw skorzystać z porady lekarza rodzinnego lub kardiologa, aby wyeliminować ryzyko związane z uprawianiem sportu.

Czytaj też: Chcesz schudnąć – nie zaczynaj od biegania

- Lepiej ćwiczyć rano czy wieczorem?

To nie ma takiego wielkiego znaczenia. Jednak latem, zwłaszcza w czasie upałów lepiej trenować wcześnie rano lub późnym popołudniem, wieczorem. Nie należy ćwiczyć w pełnym słońcu, bo to może być groźne dla zdrowia, zwiększa się ryzyko odwodnienia, udaru cieplnego. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, spożywać dużo wody oraz napojów izotonicznych.

-Z czego biorą się zasłabnięcia biegaczy??

Zasłabnięcia u biegaczy zdarzają się stosunkowo często. Mają najczęściej związek z odwodnieniem, któremu towarzyszą zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej pod postacią zbyt niskiego stężenia sodu, magnezu, potasu. Na tym tle mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca oraz bolesne kurcze mięśniowe kończyn dolnych. Zasłabnięcia u biegaczy mogą także wynikać ze zbyt szybkiego tempa biegu zwłaszcza w czasie rywalizacji sportowej, a także, co istotne, mogą być objawem nierozpoznanej choroby układu sercowo-naczyniowego.

- Jakie aktywności sportowe są dobre dla ludzi z problemami sercowymi?

Generalnie zaleca się ćwiczenia aerobowe czyli takie, które poprawiają kondycję oraz wydolność fizyczną, np. szybki marsz, taniec towarzyski, pływanie. Z kolej w przypadku osób chorujących na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze zaleca się łączenie ćwiczeń dynamicznym z wysiłkiem statycznym, oporowym. Połączenie tych dwóch rodzajów wysiłków wywiera pozytywny wpływ w tym przypadku.

- Dziękuję za rozmowę.dr n.med. Bartosz Puchalski - Absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, doktor nauk medycznych, specjalista kardiolog. Doświadczenie: Szkolenie specjalizacyjne z zakresu kardiologii odbył w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Specjalizuje się w nieinwazyjnej diagnostyce kardiologicznej oraz w kardiologii sportowej, kilkukrotny maratończyk, ratownik górski.

Dr n.med. Bartosz Puchalski rekordy biegowe – „życiówki”:
Maraton: 3h 20 min 32 s
Półmaraton: 1h 26 min 10s
15 km: 59 min 33 s
10 km: 39 min 1 s
Test Coopera: 3,1 km

Czytaj: Biegaj krócej, żyj dłużej - nowe, zaskakujące badania!

Zobacz: Bieganie w ciąży – czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?


Kontakt:
Premium Medical
ul. Kobielska 23, Warszawa
Rondo Wiatraczna
nad Galerią Grochów II piętro windą przy głównym wejściu
tel.: +48 530 710 928
kontakt@premium-medical.pl

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)