Chcesz zmienić złe nawyki? Oto 7 zasad żywienia, które musisz zacząć stosować

woda i dieta
70% osób robiących postanowienia noworoczne chce schudnąć albo zacząć zdrowo się odżywiać. Dlaczego tak niewielu dotrwa w tym postanowieniu do końca roku? Otóż jest ono bardzo nieprecyzyjne. Nie wiemy, jak się do tego zabrać, na co zwrócić uwagę. Rozbijając nasz cel na kilka drobniejszych, będziemy w stanie osiągnąć wymarzony rezultat. Oto 7 zasad żywienia, do których trzeba zacząć się stosować.

Znasz takie powiedzenie: "nie chce Ci się rano jeść? To niech Ci się zechce!"? Oczywiście znamy mniej drastyczne metody pobudzenia porannego apetytu, jak choćby: niewielka przekąska, owoc, koktajl, szklanka mleka. Nie masz czasu? Przygotuj śniadanie dzień wcześniej. Koniec z wymówkami. Jeśli faktycznie chcesz zadbać o siebie, nie ma ucieczki od spożywania śniadań.

Czytaj też: Niech śniadanie da Ci kopa

Co ile jeść posiłek?

Łatwo powiedzieć, ale jak to osiągnąć? Nie ma innej drogi do poskromienia apetytu jak regularne (co 3-4h) posiłki. Przyzwyczaj swój organizm do tego trybu (to może zająć ok. 2 tygodnie), a zauważysz, że ochota na podjadanie sama zniknie. Poza tym wyeliminuj wszystkie przekąski ze swojego pola widzenia. Po zjedzonym posiłku, schowaj jedzenie i zapomnij o nim na kolejne 3-4 godziny.

Po prostu. Podejmuj decyzje już w sklepie, a zaoszczędzisz sobie wielu pokus. Pamiętaj, że jeśli zaopatrzysz się w słodycze, czipsy, lody, czekoladę, itp., NA PEWNO prędzej czy później skusisz się na nie. Zmuś się zatem do ominięcia paczki czipsów w sklepie, a nie będzie „wołała” ona do Ciebie z Twojej szuflady.

Czytaj też: Ukryty cukier. 7 produktów, których powinieneś unikać

Jedz w spokoju

Skup się na jedzeniu, wyłącz rozpraszacze, odłóż telefon. Sprawdzenie poczty też może poczekać. To Twój moment. Ciesz się nim. Przeżuwaj dokładnie każdy kęs. Smakuj - poczuj zapach jedzenia, teksturę, zobacz kolor. Zacznij małymi kroczkami. Na początek celebruj jeden posiłek dziennie. Niech to będzie czas dla Ciebie.Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele kcal przyjmujemy wraz z napojami. Jeśli codziennie pijesz soki, czy napoje gazowane, samą tylko zamianą ich na szklankę wody zaoszczędzisz swojemu ciału sporej dawki cukru i zbędnych kcal. Dodatkowo woda podkręca metabolizm, nawilża skórę i… wypełnia żołądek.

Czytaj też: Czy można źle pić? 3 główne błędy

Nie zapominaj o...

Pilnuj, żeby żaden z twoich posiłków nie odbył się bez obecności w nim warzyw. Do jajecznicy wkrój pomidora i paprykę; do kanapki dodaj ogórka i garść sałaty, ulubiony makaron wyłóż na rukoli. Warzywa, przy niewielkiej ilości kcal, dostarczają nam całe mnóstwo wartości odżywczych, błonnika i... objętości. Dzięki temu szybciej czujemy się syci. Z dnia na dzień staraj się więc dodawać większą ich ilość, tak, aby finalnie przeważały na talerzu.

Spróbuj. Przynajmniej przez 7 dni. Później zdecydujesz, czy warto. Ostatnie badania wskazują, że wśród odchudzających się - osoby, które dokładnie notują co zjadły są w stanie stracić nawet 2 razy więcej kilogramów, niż osoby, które tego nie robią. Poza tym zapisywanie pozwala dokładniej obserwować swoje nawyki i daje wgląd w to, ile tak naprawdę się zjada.

Czytaj też: Zdrowe żywienie – moja podróż. Dlaczego warto?

Nierealnym jest z dnia na dzień odrzucić stare nawyki, przestać jeść słodycze czy pizzę i przerzucić się na ekologiczne sałaty. Wprowadźcie choć jedno z powyższych postanowień, ale konsekwentnie go przestrzegajcie. Dopiero po utrwaleniu jednego nawyku zacznijcie pracować nad kolejnym. Małymi kroczkami, ale do przodu, a już będziecie bliżej mety, gdzie czeka na Was wymarzona sylwetka i zdrowie.

 

Magdalena Olańska - dietetyk, diet coach, kognitywistka. Może pochwalić się szerokim i różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Uczestniczyła w międzynarodowych projektach, m.in. na Uniwersytecie w Walencji, gdzie wraz z grupą naukowców z różnych krajów prowadziła badania dotyczące żywności funkcjonalnej. Uczestniczka konferencji, propagatorka zdrowego odżywiania. Brała udział w programach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Dietetyki (m.in. "Mądre żywienie, zdrowe pokolenie", czy "1000 wizyt dla serca"). Obecnie zawodowo zajmuje się pomocą osobom z problemami żywieniowymi.

 

Czytaj też: Wstydliwe nawyki i ich wpływ na zdrowie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA